Počelo snimanje novog filma Jasmile Žbanić

Radiosarajevo.ba
Počelo snimanje novog filma Jasmile Žbanić

Bosanskohercegovačka redateljica Jasmila Žbanić započela je u Poreču snimanje novog igranog filma Otok ljubavi, rađenom po scenariju najpoznatijeg bh. pisca u svijetu - Aleksandra Hemona

Film je priča o porodici Grebo koja ljetuje u Istri. Glavna junakinja, Francuskinja koja živi u Sarajevu je trudna i sa mužem Bosancem dolazi na odmor na otok Sv. Nikola.

Snimanje filma počelo je 27. maja, a trajati će do sredine jula 2013. 

Povodom netačno objavljenih podataka na nekim portalima, producent filma Leon Lučev izjavio je: «Kao producent i roditelj troje djece nikad ne bih sudjelovao u filmu koji na bilo koji način ugrožava i vrijeđa prava djece i njihovu sigurnost.»

Film se snima na otoku Sv. Nikola u Poreču, te Motovunu, Oprtlju... Film je podržan od državnih fondova iz Hrvatske, Švicarske i Njemačke kao i od strane najznačajnijih europskih fondova Eurimages i MEDIA program kroz «Produkciju Živa» iz Hrvatske, «Komplizen Film» iz Njemačke, «Okofilm» iz Švicarske, te kroz produkciju «Deblokada» iz Bosne i Hercegovine.

Glavne uloge u filmu tumače: Ariane Labed, francuska glumica i dobitnica nagrade za najbolju glumicu na filmskom festivalu u Veneciji 2010. godine, Ada Condeescu, rumunjska glumica, učesnica European Film Promotion te Shooting Star programa u 2013. godini te bosanskohercegovački glumac Ermin Bravo. Pored njih u filmu značajne uloge tumače Franco Nero, Leon Lučev, Nina Violić, Jelena Lopatić, Branka Petrić Fehmiu, Lee Delong, te lokalni glumci iz Istre, kao i stanovnici/ce Poreča, Pule, Rijeke, Buja...

Jasmila Žbanić, jedna je od najznačajnijih autorica europske kinematografije, te dobitnica nagrade Zlatni Medvjed na Festivalu filma u Berlinu, za film Grbavica.

Premijera filma Otok ljubavi očekuje se 2014 . godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije