Kornél Mundruczó predsjednik žirija igranog filma

Radiosarajevo.ba
Kornél Mundruczó predsjednik žirija igranog filma


Predstavljen je žiri Takmičarskog programa - Igrani film ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala.

Predsjednik žirija - Kornél Mundruczó

Kornél Mundruczó pripada grupi mladih, progresivnih mađarskih reditelja za koje kritika često kaže kako su pokretači novog vala u mađarskoj, ali i evropskoj kinematografiji.

Kornél Mundruczó je od 2004. član Evropske filmske akademije.

Njegov prvi dugometražni film, nagrađen Srebrnim leopardom na filmskom festivalu u Locarnu 2002., bio je Pleasant Days. Uslijedili su Johanna premijerno prikazan na festivalu u Cannesu 2005., višestruko nagrađivani Delta 2008. (Fipresci nagrada - Cannes Flm Festival; nagrada Don Quijote - Cottbus Film Festival 2008.; CICAE - 14. Sarajevo Film Festival, Golden Reel for Best Film - 39. Hungarian Film Week, Gene Moskowitz, najbolji igrani film u izboru inostrane kritike...). Reditelj je i filmova Tender Son-The Frankenstein Project, koji je također uvršten u  takmičarsku selekciju Cannes Film Festivala 2010., a nagrađen je Specijalnom nagradom žirija 16. Sarajevo Film Festivala 2010., kao i Specijalnom nagradom žirija i nagradom Best Director of Photography na Sevilla Film Festivalu. Istu nagradu osvojio je i na 42. Hungarian Film Week.

Mundruczo je režirao i kratke filmove koji su jednako uspješni: The Little Apocrypha No. 2, Little Apocrypha No. 1, Joan Of Arc On The Night Bus, Afta - Day After Day, Lost And Found - Short Lasting Silence…

Osim filmskom režijom, Mundruczó se aktivno bavi i pozorištem gdje je od 2003. režirao između ostalih, i predstave: The Ice, Frankenstein-Projekt, Hard To Be A God, Judasevangelium, Eszter Solymosi Of Tiszaeszlar... koje se izvode u teatrima u Mađarskoj ali i diljem svijeta, te osvajaju nagrade na brojnim svjetskim teatarskim festivalima.

Članovi žirija

Frederic Boyer
Umjetnički direktor Tribeca Film Festivala, Francuska/SAD

Frederic Boyer osnovao je 1994. godine Videosphere, najveću evropsku videoteku posvećenu umjetničkom filmu. Od 2003. obavljao je funkciju višeg programera u selekcionom odboru Director's Fortnight, s posebnim fokusom na SAD, Veliku Britaniju, Australiju, zemlje Istoka i Skandinaviju, a nakon toga postavljen je za umjetničkog direktora programa Director's Fortnight. Tu funkciju obnašao je 2010. i 2011.

Frederic Boyer je umjetnički direktor Europskog filmskog festivala u Les Arcu, posvećenog evropskim autorima i koprodukcijama, a 2011. imenovan je za umjetničkog direktora Tribeca Film Festivala.

Ada Condeescu 
Glumica, Rumunija

Ada Condeescu je diplomirala glumu na Nacionalnom univerzitetu za teatar i film u Bukureštu. Učestvovala je u brojnim programima širom svijeta vezanim za glumu i koreografiju.
 
Radila je u teatru, a filmski debi napravila je 2010. godine u filmu If I wanna whistle, I Whistle koji je osvojio Grand Prix žirija i nagradu Alfred Bauer na Berlinaleu 2010.

Narednu ulogu ostvarila je u dugometražnom filmu Loverboy (2011) u režiji Catalina Mitulescua za koju je nagrađena Srcem Sarajeva za najbolju glumicu. Iste godine ostvarila je i ulogu u filmu Wolf Bogdana Mustata. Projekat je predstavljen i nagrađen na koprodukcijskom marketu CineLink priznanjem Eurimages. Projekat je nagrađen i na Torino Film Lab-u. Film će premijeru doživjeti ove godine.

Eva Diederix
Suosnivačica i generalna direktorica, Elle Driver, Francuska

Prije osnivanja Elle Driver, Eva Diederix je akumulirala 10 godina iskustva u kupovini i međunarodnoj prodaji igranih filmova, prvo u odjelu za kino u madridskom Sogecableu, od 1998, a nakon toga, od 2002, kao šef međunarodne prodaje pariškog UGC-a.
 
Nakon toga je početkom 2008. osnovala Elle Driver, koja je udružena s kompanijom Wild Bunch. Elle Driver se trenutno smatra jednom od vodećih svjetskih kuća za prodaju i kupovinu filma.
Igor Martinović
Direktor fotografije, SAD

Igor Martinović je direktor fotografije igranih i dokumentarnih filmova. Živi i radi u New Yorku.
 
Bio je direktor fotografije na brojnim višestruko nagrađivanim filmovima među kojima i Oscarom nagrađeni  Man on Wire Jamesa Marsha, koji je osvojio i nagradu BAFTA za najbolji britanski film, te nagradu žirija i publike Sundance Film Festivala, a sa  istim rediteljem sarađivao je i na filmu Red Riding: 1980.
 
Martinović je bio direktor fotografije između ostalih i u filmovima: Sangre de mi Sangre u režiji Christophera Zalla, koji je nagrađen nagradom žirija Sundance Film Festivala; zatim Buick Riviera reditelja Gorana Rusinovića i "Fraulein" u režiji Andree Štake, kao i u serijalu Wallander Kennetha Branagha...

Tokom protekle godine bio je angažiran u tri filmska projekta: Freelancers Jessy Terrero sa Robertom De Nirom i Forestom Whitakerom u glavnim ulogama, Silent House Laure Lau sa Elizabeth Olsen, te Sunlight JR. Laurie Collyer sa Naomi Watts i Mattom Dillonom u glavnim ulogama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije