Jedan od najvećih bubnjara u historiji jazza dolazi u Sarajevo
Američki bubnjar Jack DeJohnette jedan je od najznačajnijih jazzista današnjice i bez sumnje jedan od najutjecajnijih bubnjara i multiinstrumentalista u historiji jazza.
Ovaj dobitnik Grammyja i brojnih priznanja u proteklih pet decenija karijere ostavio je trag na nekoliko stotina diskografskih izdanja, kao lider, ko-lider i gostujući muzičar. Zanimljiv je podatak da niti jedan umjetnik ne sudjeluje na više albuma snimljenih za prestižnu etiketu ECM, od DeJohnettea. Samo za ovu izdavačku kuću objavljena su 83 albuma na kojima se pojavljuje ime ovog umjetnika rođenog u Čikagu 1942. godine.
Jack DeJohnette će u Sarajevu nastupiti na 17. Jazz Festu 7. novembra sa svojim novim kvartetom kojeg čini i Don Byron, klarinetista i saksofonista koji na sceni djeluje već dvije decenije kao instrumentalista, kompozitor, aranžer i kritičar. I ovaj umjetnik redefenira granice u muzici, odnosno kontinuirano ih prelazi kroz slobodni svijet improvizacije, koristeći pri tome na kreativan način elemente salse, klezmera, R&B-a, funka, i drugih izričaja. Svoja dragocjena iskustva prenosi mlađim generacijama, na univerzitetskim programima, poput prestižnog MIT-a.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.