Ivo Andrić 'predvodi' pisce iz Federacije u Leipzig

Radiosarajevo.ba
Ivo Andrić 'predvodi' pisce iz Federacije u Leipzig

Nobelovac Ivo Andrić našao se na crtežu/karikaturi koji predstavlja učešće bh. pisaca na Sajmu knjige u Leipzigu. 

To je novinarima potvrđeno od strane organizatora predstavljanja pisaca iz Federacije BiH - Sarajevskog otvorenog centra.

Nakon što su se bosanskohercegovački pisci prošle godine po prvi put zvanično predstavili na Lajpciškom sajmu knjige i ove godine odabrani pisci pozvani su da se predstave na ovom, jednom od najvećih sajmova-festivala književnosti u Evropi koji će se odigrati od 17. do 20. marta. 

Zbog otkazivanja saradnje od strane Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske nije došlo do ove saradnje, tako da Sarajevski otvoreni centar ove godine organizuje samo nastup Federacije BiH i njezinih autora, jer, kako kažu "nismo željeli da dopustimo da cijeli projekt, dobronamjerna ideja i nevjerovatna mogućnost promocije propadnu zbog jednostranog otkazivanja od strane Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske".

Republika Srpska će se predstaviti sa sopstvenim štandom na sajmu, o čemu su pisali mediji iz Republike Srpske.

Vizuelno rješenje štanda sa piscima iz Federacije izradio je strip-crtač Filip Andronik, a oslanja se na poznatu fotografiju Alije Akšamije.

Na karikaturi su prikazani Ivo Andrić s knjigom 'Na Drini Ćuprija', te pisci Adisa Bašić, Mile Stojić, Suzana Lovrić, Mirsad Sijarić i Stevan Tontić naslonjeni na Višegradsku ćupriju.

Ovim crtežom organizatori žele skrenuti pažnju gostiju Sajma na pedesetogodišnjicu dodjele Nobelove nagrade za književnost Ivi Andriću. 

Organizaciju bh. štanda predvodi Hana Stojić, prevoditeljica i osnivačica mreže Traduki. 

Zemlja u fokusu ovogodišnjeg Sajma je Srbija, no mnogi programi biti će usmjereni prema kompletnoj književnosti Jugoistočne Evrope, najavljeno je iz SOC-a. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije