Dvije snažne autorske predstave večeras na sceni NPS: "Libera me" i "Mrzim pozorište"

0
Radiosarajevo.ba
Dvije snažne autorske predstave večeras na sceni NPS: "Libera me" i "Mrzim pozorište"
Foto: Dž. K / Maja Zećo

Večeras se u Narodnom pozorištu Sarajevo, u okviru sedmog Sarajevo Festa, izvode dva autorska projekta koja snažno progovaraju o ratu, traumi, umjetnosti i otporu:

  • 18:00 predstava "Libera Me"
  • 21:00 performans "Mrzim pozorište".

Riječ je o dvjema snažnim umjetnicama koje kroz ličnu priču i savremeni angažman otvaraju važne društvene teme.

"Libera Me": Potraga za mirom u vremenu nemira

Predstava "Libera Me" rezultat je trogodišnje saradnje bosanskohercegovačke umjetnice Maje Zećo i ruskog kompozitora Romana Stolyara, koji danas živi u egzilu u Berlinu, odbijajući podržati Putinovu politiku. Kroz lične ispovijesti i intervjue s ljudima iz Bosne i Hercegovine, Ukrajine i Rusije, predstava istražuje posljedice rata, egzila i potrebu za razumijevanjem.

Pogled iz Washingtona | Hadrović: Max Primorac i stara logika novih podjela

Pogled iz Washingtona | Hadrović: Max Primorac i stara logika novih podjela

"Ljudi ne žele više da pate, žele mir, zajedništvo i oprost. I to je osnovno pitanje koje postavljamo u predstavi – kako doći do tog unutrašnjeg mira?", ističe Maja Zećo, koja i sama već tri decenije živi u dijaspori, prvo kao izbjeglica, a danas kao slobodna umjetnica u Berlinu.

"Svijet mogućnosti" u NPS-u 11. septembra: Dramska predstava koja pomjera granice

"Svijet mogućnosti" u NPS-u 11. septembra: Dramska predstava koja pomjera granice

Zećo, koja je godinama profesionalno djelovala u BiH, kaže da je Berlin bio presudan za realizaciju autorskih projekata:

"Ovdje nemamo dovoljno sredstava da podržimo sve ideje. A u Berlinu sam dobila priliku da radim, osnovala teatar i razvijam projekte koje sam godinama nosila u sebi."

Predstava nosi lični i kolektivni karakter, a tematski se oslanja i na inspiraciju bosanskom prošlošću, te filmom "Quo Vadis, Aida?" koji je ostavio dubok utisak i na kompozitora Stolyara.

"Mrzim pozorište": Autobiografski obračun s profesijom

U drugom dijelu večeri, srbijanska dramaturginja, rediteljka i spisateljica Milena Minja Bogavac izvodi performans "Mrzim pozorište" - duhovitu, ali i gorku ispovijest o dvije decenije života u teatarskom svijetu.

Bogavac u ovom autobiografskom predavanju-performansu propituje sam smisao pozorišta u društvu koje ga često zanemaruje, ali i odnos prema stvaralaštvu u uslovima konstantne borbe za opstanak.

"Naslov je provokacija. Naravno da ne mrzim pozorišnu umjetnost, ali možda mrzim sve ostalo što je potrebno da bi se pozorište uopšte desilo: molbe za budžete, cenzuru, prekovremeni rad, stalnu borbu. Pozorište je ostalo na kraju tog lanca", kaže Bogavac.

Ona je direktorica Reflektor teatra i kreativna direktorica organizacije Centar E8, te višestruko nagrađivana autorica angažovanih projekata koji se bave društvenim pitanjima kroz umjetnost.

Performans je realizovan u saradnji s nezavisnim art habom RADAR iz Sofije i podržan donacijama građana kroz kampanju "Vi ste više od publike".

"Ovaj komad je vrlo ličan. Ne bi imao smisla da ga izvodi neko drugi. To je moj obračun s profesijom, ali i izraz velike ljubavi prema igri, kao smislu života", zaključuje.

Sarajevska publika večeras će imati priliku prisustvovati večeri istinskih autorskih svjedočenja koja preispituju prošlost, sadašnjost i ulogu umjetnosti u društvu koje se stalno mijenja - i koje ne prestaje da traži odgovore.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije