S ove strane Drine| Dragan Banjac: Nečastivi se vratio

12
Radiosarajevo.ba
S ove strane Drine| Dragan Banjac: Nečastivi se vratio
Foto: EPA-EFE / Aleksandar Vulin

Sa "tričavih" 152 glasa, većina Aleksandra Vučića podržala je budući kabinet Miloša Vučevića kojeg mu je, zapravo, izdiktiralo najbolje đače Vojislava Šešelja. Od 250 skupštinskih klupa bilo je popunjeno 213, a 61 poslanik iz takozvane opozicije nije podržao novu nacionalšovinističku, prorusku, prokinesku, anticivilizacijsku i antievropsku vladu.

Piše: Dragan Banjac, piše Radiosarajevo.ba

Da li po uzoru na predsjednika Srbije koji radi dvadesetpet sati dnevno, poslanici su o "Vučevićevom prijedlogu" nagvaždali tokom praznika, 1. i 2. maja, a mandatar koji je navodno i predsjednik Srpske napredne stranke (SNS) više od tri sata iščitavao je svoj "loš đački sastav" kako je njegov ekspoze okarakterisao Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta.

Zasjedanje Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH: Evo šta je bilo na dnevnom redu

Zasjedanje Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH: Evo šta je bilo na dnevnom redu

Srbi i Bošnjaci

Vučević se zaista nalupetao tokom izlaganja i ostaje zagonetka ko mu je sročio tekst. Da li neki osrednje pismen oficir ili neka starleta iz stranke kojom predsjedava. Prevagu je odnijelo (bez mjere i stila) dodvoravanje svom predsjedniku AV, opremanju vojske, Kosovo, Savjet Evrope, a ne trepnuvši je izjavio i da članstvo u Evropskoj uniji (EU) ostaje strateški cilj Srbije. Naravno, u to ni on sam ne vjeruje.

"Niko nam ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku, niko nam neće nametnuti krivicu, niti stigmu genocidnog naroda. Nikada više Drina neće biti reka na kojoj se uspostavlja embargo Srba protiv Srba. Republiku Srpsku ćemo pomagati, štititi i voleti kao niko drugi i kao nikoga drugog, pa svidelo se to nekom u međunarodnoj zajednici ili ne. Republika Srpska živi i živeće, a Srbija će uvek biti tu za nju."

Vučević je rekao da duboko vjeruje da je "istorijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć".

Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!

"Harmonija koju smo uspostavili u Raškoj oblasti, ili kako naši sugrađani Bošnjaci kažu – Sandžaku, primer je za odnose Srba i Bošnjaka u Bosni i Hercegovini. Mi Bošnjacima želimo sve najbolje. Mi sa njima želimo da zajedno gradimo i radimo, da pravimo mostove, pruge, puteve i brze saobraćajnice kojima ćemo premostiti ne samo reke, nego i razlike kojih ima i koje ne smemo gurati pod tepih, ali isto tako kojima ne smemo dozvoliti da nas spreče u nameri da se pomirimo. Govorimo istim jezikom, iako ga drugačije zovemo, probajmo i da se malo bolje razumemo."

Vučević je prećutao da bi se mostovi, pruge, putevi... lakše gradili ako bi njegova vlada priznala da je neka prethodna najzaslužnija za raspad bivše zajedničke zemlje, za ratove koje je Srbija započinjala na bivšim jugoslovenskim prostorima, za tragičnu sudbinu Bosne i Hercegovine, da se ratni zločinci neće više veličati i slaviti kao heroji, da će Vlada i Skupština priznati srebrenički genocid...

Dragan Banjac
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Dragan Banjac

Srbija i prijateljstvo sa Rusijom

Najveći Vučićev ližisahan je u ekspozeu rekao da su "očekivanja EU vezana za to da se Srbija ponizi priznavanjem nezavisnosti Kosova i pridruži sankcijama protiv Rusije zbog invazije na Ukrajinu".

Reče da je Rusija napala Ukrajinu!

"Zbog invazije na Ukrajinu..." a kakav je nikoga ne bi iznenadio ni da je rekao da je Ukrajina napala Rusiju i da se "braća" brane. I Srbi bi u to povjerovali!

"Srbija se ne može i neće odreći prijateljstva sa Rusijom, čiji narod smatramo bratskim baš kao što je to slučaj i sa Ukrajincima". Ali, jedan bratski narod se podržava, drugi ne.

Predsjednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas smatra da je sastav Vlade "bitan" koliko i svi prethodni Vlade koje je predvodila Ana Brnabić, jer - sve odluke u Srbiji donosi Vučić!

"Aleksandar Vučić i SNS su uspeli nemoguće, da ne ispune nijedno obećanje koje su dali pre 2012. godine, počev od Kosova, preko istrage 24 sporne privatizacije, borbe protiv kriminala i korupcije. Srbija je danas po zvaničnim podacima međunarodnih organizacija, prva u Evropi posle Rusije i Belorusije po korupciji, šampion Evrope po inflaciji, a dug je porastao sa 15 na 35 milijardi".

"Dušanovo carstvo"

Uz Vučevića na čelu nove Vlade (koja neće i da vlada) su Siniša Mali, prvi potpredsjednik i ministar finansija, Ivica Dačić, potpredsjednik i ministar unutrašnjih poslova, Irena Vujović, potpredsjednica i ministarka ekologije, i Nečastivi Aleksandar Vulin, potpredsjednik koji je tu samo da bi nervirao Zapad i EU. Slijedi "boranija" koja sa Vučevićem čini svitu koju bi teško isfinansirali Japan, SAD ili skandinavske zemlje. Ima se, rasipa se.

Obrazlažući povratak Nečastivog (Vulina) i još jednog ruskog špijuna u tim redovima, Nenada Popovića, Vučić je rekao da je Srbija slobodna zemlja i da je, parafraziram, tako birao narod. Kao i obično – slagao je, nije birao narod nego – on.

To je zahvala SAD i EU koji finansiraju njegov "balkanski gigant".

Vulinov comeback nije iznenađenje. Vučić ga je častio za ono što je radio u prethodnom periodu. On je i najava zabavljanja svjetine patriotskim nebulozama, možda i lupetanja o obnovi "Dušanovog carstva", kako je ovo strašilo ranije često govorilo objašnjavajući stremljenja "srpskog sveta".

Iako od toga nema ništa Vučić će prvog prilikom morati da klekne pred nekim na Zapadu ili u SAD. On je nekoliko puta u ladicu vraćao osnivanje "Pokreta za državu i narod" baš na "uskršnji sabor Srba" kako su ga najavljivali on i Zadribatina banjalučka.

Prema predviđanjima nekih ovdašnjih "analitičara" slijedi raspetljavanje kosovskog čvora u čemu oni vide značajniju ulogu novog ministra inostranih poslova. Navodno je taj Marko Đurić kao ambasador ostavio dobar utisak u SAD, iako bi mogao da bude upamćen po slanju "šarenog voza" na Kosovo koji tamo nikad nije stigao.

Kosovo je davno ovjerilo svoju državnost, Srbija je tu nemoćna. Dakle, pogrešno. Plus Đurić nije kadar ni da vodi mjesnu zajednicu, kamoli diplomatiju jedne zemlje.

Sve ostaje po starom. Razjedinjena opozicija "caru" je dala krila da u zemlji radi što mu je volja, a napolju, kad ustreba može nešto i da prostre ispod koljena.

Trideset i jedan ministar, bog te...,rekao bi Zoran Radmilović. Prelistavajući knjigu "Vlade Srbije od 1805. godine zaustavio sam se kod Pravitelstvujuščeg sovjeta (10. januar 1811 - 22. septembar 1813. godine. Vladalac Karađorđe Petrović, vice-predsjednik Mladen Milovanović i popečitelji (ministri) inostranih dela, vnuternjih dela, pravosuđa, finansija i preosveštenija". Uz prvog i drugog sekretara Sovjeta to je bilo sve.

***

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba

NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA:

Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu."

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.

Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije