Non-paper i podjela zadataka u Beogradu: EU se želi obračunati sa separatizmom i proruskim uticajem!

Non-paper Savezne Republike Njemačke i Republike Francuske, koji je prije par dana procurio u medije, jučer je i ozvaničen na sjednici Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije.
Piše: Edin Subašić*, za portal Radiosarajevo.ba
Predstavljen je kao ozbiljna prijetnja poziciji Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta RS i stoga je vojno-policijski i državni establišment morao da "definiše smernice i zadatke" o tome šta će Beograd trebati ili moći poduzeti u vezi s tim. Štaviše, savjet nacionalne bezbjednosti Srbije je u četvrtak, 22. maja, "podijelio zadatke" zbog situacije u Bosni i Hercegovini i na Kosovu, što je potvrdio i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović.

Sezonski voz Sarajevo-Ploče ponovo u funkciji: Moguć popust od 30 i 50% na kartu, ovo su detalji
Prva procjena situacije ukazuje da je "upaljeni alarm" u Beogradu istovremeno i predstava za javnost, i indikator da je čitav set mjera pravilno shvaćen kao novi pristup Zapada koji bi mogao biti ozbiljan udarac velikosrpskoj i proruskoj strategiji Srbije.
Strategija zaobilaženja EU konsenzusa
Dakle, non-paper nije jedini "napad"... radi se o nizu političkih šamara u kratkom periodu i s naznakama nove strategije nekih članica Europske unije (EU) kojom se prevazilazi nemogućnost konsenzusa na pitanju sankcionisanja separatističke politike RS!
Zabranjeno preuzimanje teksta bez pismenog odobrenja Redakcije portala Radiosarajevo.ba!
Istog dana (jučer) u Beogradu je boravila Kaja Kalas, šefica EU diplomatije, gdje je odaslala oštre poruke i ocjene na račun unutrašnje i vanjske proruske politike Srbije. Otvoreno je nabila na nos Vučiću odlazak u Moskvu na paradu rekavši:
"Ne razumijem zašto je neophodno da se stoji rame uz rame s nekim ko vodi agresivni rat u Ukrajini!"
Samo nekoliko sati kasnije u Prištini je najavila ublažavanje sankcija što su ih EU nametnuli Kurtijevoj Vladi Kosova zbog agresivne politike prema srpskoj manjini.
Tu su i svježe sankcije Republike Austrije prema banjalučkoj trojci (Dodik, Višković, Stevandić) uz naglašavanje nepoželjnosti Dodika čak i u tranzitu.

Vučićeva tema na sjednici u Srbiji: Francuska i Njemačka napravile non-paper o BiH
Nadalje, njemački Bundestag (također jučer) otvoreno je podržao Ured visokog predstavnika OHR i Visokog predstavnika Christiana Schmidta te učešće i ojačavanje njemačkog kontingenta u misiji "Althea". Njemački krajnji desničari, stranka AfD, glasanjem "protiv" toga nije mogao pomoći Miloradu Dodiku.
Također, prije tri dana ambasadori Kraljevine Danske, Kraljevine Norveške, Kraljevine Švedske i Finske u Sarajevu na obilježavanju Nordijskog dana oštro su osudili separatističku politiku RS na šta ih je Dodik odmah proglasio "nepoželjnima", a Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane izazvao skandal napustivši skup i zalupivši vrata RS-u u Skandinaviji.
Iako to nama u Bosni sve izgleda sporo i jalovo, činjenica je da dio članica EU poduzima inicijativu i konkretne korake na suzbijanju destabilizirajuće politike. Ne samo radi Bosne i mira u svom susjedstvu, nego i radi konačno ozbiljno shvaćene prijetnje Ruske Federacije, čiji glavni "igrač" na Balkanu je sad svima poznat. Također, čini se da vodeće zemlje Europske unije, polako ali sigurno shvataju da su Milorad Dodik i njegov secesionizam opasnost ne samo za mir u Bosni i Hercegovini, već jednako za mir u regiji i Europi uopće.
Eskalacija i deeskalacija
Non-paper se čini tek kao početak neke nove ofanzive u čijem konceptu se naziru dva pravca:
(1) čvršće vezivanje srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića za EU uz njegov ultimativni razlaz s Rusijom i (2) izolacija rukovodstva bh. entiteta RS, eliminacija Milorada Dodika i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) iz političkog života te finansijski pritisak na entitet.
No, sad je za stanje u Bosni najznačajnije – kako će reagirati susjedna Republika Srbija i šta mogu sadržavati "smernice i zadaci" u sigurnosnom smislu.
Možda je nelogično i apsurdno, ali događa se da sa eskalacijom političke krize smanjuje se (deeskalira) rizik od izbijanja oružanog konflikta pa čak i od incidenata!
Iako bi konflikt odgovarao Dodiku da spriječi političku detronizaciju, on je u posljednje vrijeme promovirajući "politiku za dogovor, a ne za rat" (znajući da je ratna opcija gubitnička), u želji da se "refrešira" kao politički partner, sasvim demotivirao ekstremne krugove oko sebe, koji bi bili spremni na ograničene nasilne akcije!
Tom "hlađenju" ekstremista su doprinijeli i pojačano prisustvo EUFOR-a, snažan obavještajni nadzor terena, jasne i agresivne poruke podrške državi Bosni iz NATO-a, sudski procesi i potjernice.

Nadalje, ignoriranje i izolacija Dodika od srpske opozicije, političkih faktora iz Sarajeva i stranaca te izostanak naznaka njegove političke rehabilitacije učinilo ga je – neperspektivnim liderom za bilo kakvu dalju avanturu tipa ograničenog konflikta, objave odcjepljenja itd.
Sada i najbliži partneri počinju kalkulirati, posebno nakon non-papera.
Srbija bez manevarskog prostora
U takvoj situaciji, smatram da prostor za bilo kakav manevar BIA-e, MUP-a i Vojske Srbije prema Bosni gotovo da ne postoji.
Stoga je nastup načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Milana Mojsilovića tek predstava radi stvaranja privida u javnosti Srbije i posebno u bh. entitetu RS "da se nešto poduzima".
"Kada je reč o stanju bezbednosti, predsednik Vučić nas je upoznao sa dokumentom koji je napravljen od strane Francuske i Nemačke, a tiče se (Republike Srpske (entitet u državi BiH), op. ur.) i Bosni i Hercgovini, koji otežava poziciju RS. Upoznati smo sa njim, definisane su smernice, dati su zadaci i kako će se Srbija odnositi o navedenom pitanju", rekao je Mojsilović nakon sjednice i dodao: "Razgovaralo se i o Kosovu gde smo svedoci svakodnevnog maltretiranja i jednostranih poteza koji ugrožavaju život i zdravlje ljudi".
U momentu dok je Mojsilović govorio Kaja Kalas već je bila u Prištini, dogovarala nastavak saradnje EU sa Kosovom i najavila novu rundu pregovora Beograda i Prištine u Bruxellesu koji bi vodili "prevazilaženju prošlosti i okretanju budućnosti", kako je naglasila.
Dakle, prostor za vojno-policijski manevar sa svih strana se zatvara, kao i politička pozornica za Vučića i Dodika. Posezanje za sjednicom Savjeta za nacionalnu bezbjednost te isturanje generala okićenog ordenjem kao PR-a, koji tobože konspirativno ne može ništa konkretno da kaže, bio je čisti izraz nemoći da se odgovori na novi pritisak Zapada.
Vrlo je indikativno da je izostalo uobičajeno Vučićevo uvjeravanje da "...neće ostaviti braću preko Drine na cedilu... da će pomoći RS po svaku cenu..." itd. Također, ni Dodik niti drugi zvaničnici RS još ne oglašavaju o non-paperu. Šokiranost je očigledna, a ima i razloga...
Non-paper kao katil-ferman za RS
Naime, dokument, koji su u međuvremenu prenijeli brojni mediji, nosi naziv "Odgovori na napade Republike Srpske na ustavni poredak BiH" i oslanja se na zaključke Političkog i sigurnosnog odbora (PSC) EU od 26. marta 2025. kojima je trasiran put angažmanu članica EU u vezi sa ustavnom krizom u Bosni.
Dijelovi koje donosimo s fokusom na najznačajnije mjere otkrivaju kako će se "otežati pozicija RS".
· Kao početak krize sa elementima udara na ustavni poredak označeno je donošenje šest zakon i odluka u NSRS (26. i 27.02.2025.) kojima se derogiraju državni zakoni i ingerencije te donošenje Nacrta Ustava RS (13.03.2025.);
· EU traži odgovore na radnje i aktere koji potkopavaju ustavni poredak naglašavajući "potrebu za procjenom svih opcija i ozbiljnih posljedica dostupnih u alatima EU";
· "Neposredni cilj je ukidanje neustavnih zakona i povlačenje novog nacrta ustava RS. Moraju se istražiti sve mogućnosti za ostvarenje ovog cilja".
· "Trajno rješenje krize zahtijevat će potpuni i nepovratni povratak Republike Srpske ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, ponovnu predanost bosanskih Srba pravilnom funkcioniranju državnih institucija i njihovu ponovnu predanost poduzimanju svih relevantnih koraka utvrđenih u preporuci Komisije od 12. listopada 2022. za napredak u procesu pristupanja EU".
· Projekti Investicijskog okvira za zapadni Balkan (WBIF) "koji izravno ili djelomično koriste RS" trebali bi se obustaviti, a novi ne pokretati dok "...RS ne poduzme konstruktivne akcije". Isto važi i za bilateralnu pomoć pojedinih zemalja;
· EU će se obratiti i Svjetskoj banci da poduzme slične akcije;
· Razmotriće se ciljane restriktivne mjere (sankcije) protiv pojedinaca;
· U nedostatku konsenzusa u tijelima EU potiču se pojedinačne članice da uvedu sankcije ciljane na promjenu ponašanja pojedinaca;
· Zvanični kontakti s osuđenim ili optuženim čelnicima RS (Dodik, Stevandić, Višković) trebali bi se obustaviti, a ostalim dužnosnicima RS ili SNSD-a će se naglašavati rizici od daljnjeg provođenja neustavnog kursa predsjednika RS Dodika;
· Inicira se uključivanje OHR-a i Christiana Schmidta u aktivnosti!
Vučić će žrtvovati Dodika ?!
Predložene akcije očito su bazirane na političkoj izolaciji rukovodstva bh. entiteta RS i finansijskom pritisku na entitet. Uskraćivanje investicija će, nažalost, otežati svakodnevni život građana a što bi trebalo pojačati već postojeće nezadovoljstvo niskim standardom za šta se sve glasnije krivi upravo Dodik i politika SNSD-a.
To treba biti osnov za pad podrške građana i političke moći. Eventualne intervencije šefa OHR-a bonskim ovlastima i odlukama taj bi proces trebale samo ubrzati i ograničiti na nužne štete. U tim okolnostima za očekivati je i da domaće pravosuđe izvrši dodatni pritisak.
Srbija će u svemu tome tražiti izlaz za sebe, ali tako da ne izgubi status zaštitnika manjeg bh. entiteta.
Podsjetimo, u značajnim programskim dokumentima Beograda bh. entitet RS proglašen je "strateškim interesom Srbije". Dakle, vrlo je izvjesno da će Beograd fingirati kooperativnost sa Zapadom tako što će se konačno riješiti Dodika kao balasta, a inaugurirati novu marionetu preko koje će prakticirati "specijalne veze" sa RS.
Naravno, sve to pod uvjetom da non-paper prihvati i počne prakticirati, osim autora, i značajan broj relevantnih članica Europske unije (EU), uključujući i uzdržanu susjednu Republiku Hrvatsku.
Za očekivati je i Dodikove očajničke poteze poput vapaja prema Trumpu tokom "historijskog govora" u srijedu ili nečeg novog ode li u najavljenu posjetu Putinu u junu.
Slijedi turbulentan period iz kojeg će se nešto sigurno izroditi...
*Autor je umirovljeni brigadir Vojne obavještajno-sigurnosne službe OS BiH, magistar politologije u oblasti međunarodnih odnosa i vojno-politički analitičar u projektima koji se bave sigurnosnim pitanjima
***
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Ja mislim" su isključivo lični stavovi autora tekstova i moguće da ne odražavaju stavove redakcije portala Radiosarajevo.ba
NAPOMENA O AUTORSKIM PRAVIMA
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu".
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, isti dan kad je kolumna objavljena, može to isključivo uz pismeno odobrenje Redakcije portala Radiosarajevo.ba.
Nakon dozvole, dužan je kao izvor navesti portal Radiosarajevo.ba i, na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva portala Radiosarajevo.ba, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.