Ilić o ulozi medija na izbore u SAD: Prekid prijenosa je vijest da predsjednik laže

0
Radiosarajevo.ba
Ilić o ulozi medija na izbore u SAD: Prekid prijenosa je vijest da predsjednik laže
Foto: EPA-EFE / Donald Trump

Dejan Ilić, kolumnista Peščanika u svojoj novoj kolumni govorio je o najaktuelnijoj temi u svijetu - predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama, te snazi koju su mediji pokazali u toj zemlji.

Njegovu kolumnu prenosimo u cijelosti.

Sinoć je Trump pozvao pristalice da zaštite svoje glasove. Po njegovom shvatanju demokratija je sloboda da osoba sa najviše institucionalne moći radi šta god joj padne na pamet. Pored toga, za Trumpa je demokratija i kada pobijedi onaj za koga je glasala jedna grupa, bez obzira na to što su u ukupnom zbiru glasovi te grupe u manjini, pod jednim uslovom – da su glasali za njega. Zaštititi glasove te grupe znači pregaziti institucije i volju većine i postaviti Trumpa ponovo za predsednika. Očekivalo se to. Istina je da je on sve najavio – izričito je rekao da neće priznati rezultate izbora ako on ne bude pobjednik. 

Gorka je ironija da je Trump na izborima od 3. novembra ove 2020. godine osvojio znatno više glasova nego kada je 2016. u trci za predsednika Sjedinjenih Država pobedio Hillary Clinton. Više od ironije, a nadajmo se da neće postati tragedija, jeste činjenica da je Joe Biden osvojio gotovo četiri miliona više glasova od Trumpa, odnosno najveći broj glasova u istoriji američkih izbora. Ako se glasovi izbroje do kraja, Biden će biti novi predsednik. Trump čini sve da do toga ne dođe, pozivajući pristalice da nasilno zaustave brojanje glasova ili, Trumpovim jezikom, da zaštite svoje glasove. 

Trump je, međutim, nebitan. Sada se iščekuje reakcija njegove Republikanske stranke. Da li će se republikanci svrstati uz svog uskoro bivšeg predsjednika i zajedno sa njim pasti u provaliju (nasilja)? Ili će Trumpu reći – sada je dosta. Recimo to jasno i jednostavno – nema Trumpa bez Republikanske stranke. Stranka je u sve četiri godine njegovog mandata čvrsto stajala uz njega i klimala glavom na sve njegove laži. Oko 69 miliona osvojenih glasova na ovim izborima za mnoge republikance i sada od Trumpa pravi izazov kome je teško odoljeti, kao što je to činila i njegova pobjeda iz 2016. 

Pored Trumpove stranke, budno se prate i američko pravosuđe i tamošnji mediji. Dok se na stranku gleda sa zebnjom, u pravosuđe i medije se mnogo manje sumnja. Trump praktično jeste pozvao pristalice da pobjedu na izborima pokupe sa ulice, ali je mimo toga njegov izborni tim već podnio više tužbi u vezi sa izborima. Dok se strepi od toga šta će biti na ulici, praktično niko ni ne pomišlja da sudovi neće donijeti ispravne odluke, iako je upravo Trumpova administracija u posljednji čas imenovala sudiju da popuni broj članova vrhovnog suda i tako u tom sudu obezbijedi republikansku većinu. 

Dok se čekaju odluke sudova, mediji su već ubjedljivo demonstrirali silu. Poslije prve izgovorene laži, više medija prekinulo je prenos sinoćnjeg Trumpovog zapaljivog govora. To je logična posljedica koherentne medijske strategije kako se nositi sa Trumpovim lažima oko izbora. Kao što se Trump spremao da ne prizna izbore, tako su se mediji pripremili da ga osujete u raspaljivanju građanskih sukoba. Kada Trump laže, vijest nije ono što je rekao, vijest je naprosto – da laže. Da bi se poslala ta vijest, nije potrebno dati cijeli govor, dovoljno je zabilježiti prvu laž i prekinuti prijenos. Prekid je vijest da predsjednik laže. 

Ali, to nije i jedina vijest. Poruka je i da ipak ima neko jači od predsjednika. A to je – javno mnjenje. Predsjednik ne oblikuje javno mnjenje i ne savija ga prema svojim potrebama. Predsjednik polaže račun pred javnim mnjenjem. I kada to radi – ne smije da laže. Naravno, na predsjedniku je da pokuša (ako je takav karakter), ali na medijima je da odole. Od utorka do danas gledamo kako mediji u Sjedinjenim Državama odolijevaju. Trumpu su ostale još društvene mreže, ali mu sada i one okreću leđa. Juče su odbile da postave neke od njegovih objava, pa je Trumpova priča o tobože pokradenim izborima morala da uđe u zvanično saopštenje iz Bijele kuće kako bi je barem neko preneo. 

Da li to u Sjedinjenim Državama sada gledamo demokratiju na djelu? Teško je reći. Ali trenutno svakako imamo sliku kako bi trebalo da izgleda podjela vlasti na izvršnu, zakonodavnu i sudsku, sa medijima kao četvrtom granom i garantom da su stvari pod kontrolom. Dok se Trump i stranka koprcaju i otimaju da izađu izvan okvira, sudovi i mediji im stoje nasuprot i drže ih unutar institucionalnih granica. Borba (reklo bi se, titanska) traje i ogorčena je: najgore (otvoreni građanski sukob) još nije isključeno. Ali, gledano iz Srbije, iako se još ne zna ishod, važno je ponoviti – bore se. I sva je prilika da će Biden pobijediti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije