BiH je među najvećim svjetskim forenzičarima

Radiosarajevo.ba
BiH je među najvećim svjetskim forenzičarima

"Bosna i Hercegovina u oblasti forenzične genetike ne samo da parira, a ponekada i vodi među zemljama u regionu, već jako dobro kotira i u Evropi i svijetu. Segment uspostavljanja DNK baze podataka omogućio bi BiH da učvrsti takvu poziciju", kazao je danas  Feni viši naučni saradnik Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Sarajevo i predsjednik Udruženja genetičara u BiH Damir Marjanović.
 
On je tu ocjenu dao kao koordinator naučno-stručnog seminara "Uspostava forenzičnih DNK baza podataka u zemljama regiona: iskustva i perspektive" koji je počeo danas u Sarajevu u organizaciji Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, Univerziteta u Sarajevu i Udruženja genetičara u BiH.
 
U radu ovog dvodnevnog skupa učestvuje 14 eminentnih stručnjaka iz oblasti forenzične genetike iz regiona i BiH.
 
Cilj je da forenzični genetičari iznesu svoje viđenje ove oblasti, razgovaraju o iskustvima zemalja iz kojih dolaze, ali i daju konkretne smjernice za uspješniju realizaciju procesa uspostavljanja i funkcioniranja DNK baza podataka u zemljama regiona.
 
Marjanović navodi da pojedine zemlje na području bivše Jugoslavije već imaju uspostavljenu DNK bazu podataka ili tek usvojenu legislativu za tu oblast, dok neke poput, nažalost, BiH nemaju još usvojenu niti legislativu.
 
On naglašava da se DNK analiza posljednjih godina promovirala kao veoma jako oružje u borbi protiv kriminala. Bez DNK baze podataka takva analiza gubi 80 posto vrijednosti.
 
"U Engleskoj su radili studiju kojom su utvrdili da 80 posto kriminalne aktivnosti počini 20 posto kriminalaca. Kada se prvi put jedan takav kriminalac uhapsi i njegov DNK profil stavi u bazu podataka, već postoji prevencija njegove buduće aktivnosti i lakše privođenje u slučaju eventualnog ponavljanja nekog kriminalnog djela. Država bez DNK baze podataka - to je kao da imate jako skupi tim s najboljim igračima, a ne koristite ga jer nemate dresove za njih", pojašnjava Marjanović.
 
Dodao je da u Evropi već postoji "gen banking" - stvaranje velikih genetičkih banaka u koje ljudi dobrovoljno pohranjuju uzorke. Naučnici ih kasnije koriste za različita istraživanja koja će im pomoći prilikom otkrivanja genetičkih predispozicija za pojedina oboljenja.
 
Nacionalni kriminalističko-tehnički centar pri Ministarstvu unutrašnjih poslova iz Beograda, DNK centar za genetiku Beograd, Institut za sudsku medicinu Skoplje, Uprava policije Crne Gore i Forenzički centar Danilovograd, Sveučilišni studijski centar za forenzične znanosti Split, te Centar za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja "Ivan Vučetić" pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Zagreb, samo su neke od institucija čiji predstavnici učestvuju u radu seminara.
 
Predviđeno je da učesnici po završetku skupa usvoje izjavu kojom bi se ukazalo na važnost uspostavljanja DNK baze podataka u svim zemljama koje je još nemaju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije