Žena koja je razdvojila školu i crkvu
Povezanost religije i obrazovnog sistema još uvijek je kontroverzno pitanje u velikoj većini svijeta, pa i u Bosni i Hercegovini. Ipak, da pojedinci i pojedinke mogu promijeniti društvo pokazuje primjer žene zaslužne za razdvajanje crkve od države u Sjedinjenim Državama. Instruktorica plesa i majka troje djece Vashti McCollum se sredinom prošlog vijeka odvažila da sama vodi bitku protiv crkve i na kraju je i pobijedila.
Vashti je 1945. tužila lokalnu državnu školu u Champaignu, Illinois, zbog nastave vjeronauke kojom su, prema njenim riječima, javne škole razdvajale djecu na osnovu religije. Na borbu sa školskim sistemom i uticajem crkve na državne institucije Vashti se odlučila nakon što je njen sin krenuo u državnu školu, te trebao birati između katoličke, protestantske i jevrejske vjeronauke koja se, premda je bila fakultativna, održavala usred nastave.
Hrabra žena je najprije svom sinu dopustila da pohađa protestantsku vjeronauku, da bi mišljenje promijenila nakon što je vidjela udžbenik po kojem su djeca učila o religijskim pitanjima. Prema njenom mišljenju, takav udžbenik nije smio biti relevantan u javnoj školi, a osmogodišnji James je postao prvo dijete iz razreda koje je prestalo ići na časove vjeronauke, što je rezultiralo stvaranjem pritiska od strane drugih učenika i same škole. Nakon što je James više puta šikaniran i ostavljen da sjedi u hodniku za vrijeme časova vjeronauke, McCollum je u julu 1945. podigla tužbu protiv škole, vodeći se povredom Prvog amandmana koji kaže da država neće favorizirati jednu religiju ispred druge, ili vjerovanje ispred nevjerovanja.
Sudski spor je trajao tri godine, a za to vrijeme je Vashti otpuštena sa posla instruktorice plesa i primila brojne prijetnje smrću, a njen sin je više puta pretučen u školi. U martu 1948. Vrhovni sud je odlučio u korist Vashti McCollum, rekavši da je vjeronauka u školi neustavna.
O ovom slučaju McCollum je 1953. napisala i knjigu, One Woman's Fight, a tokom šezdesetih je dva puta izabrana za predsjednicu Američkog humanističkog društva, kojem je misao vodilja Good without God.
Nedavno je o hrabroj Vashti McCollum snimljen i dokumentarni film koji otkriva detalje o obrazovanju i razmišljanjima ove žene, a sadrži i intervjue sa samom Vashti, snimljene malo prije njene smrti 2006.
Razdvojenost države od crkve u SAD-u danas se bazira se na presudi donesenoj u njenom slučaju, a mnogi naredni sudski procesi u vezi sa miješanjem crkve u državne institucije pozivali su se na slučaj McCollum. Ipak, borba Vashti McCollum ni danas nije sasvim dobijena, budući da je mnogo onih koji ne prihvataju ovakav stav. Jedan od njih je i predsjednički kandidat republikanaca Rick Santorum, koji je izjavio da mu razdvojenost crkve i države „izaziva želju za povraćanjem“. Međutim, zahvaljujući jednoj tvrdoglavoj ženi, Amerika je krenula na put prema sekularnom društvu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.