Pčele pamte lica! Sjetite se ovoga kad ih budete tjerali sljedeći put

Radiosarajevo.ba
Pčele pamte lica! Sjetite se ovoga kad ih budete tjerali sljedeći put

Ako ste nekada pokušali ubiti pčelu pazite se, jer novo istraživaje je pokazalo da određene vrste pčela i osa pamte lica. Ovo otkriće je iznenadilo naučni svijet, koji nije očekivao tako napredne socijalne sposobnosti tako malih mozgova, piše Iflscience.com.

Druge životinje kao što su vrane takođe mogu razlikovati ljude, ali njihovi mozgovi su mnogo veći, tako da su i mnogo inteligentnije od osa. 

Kada ovi insekti vide drugo živo biće (drugog insekta ili osobu koja ih je razljutila mašući novinama) njihovo vidno polje se razbija u hiljade heksagona, koji formiraju oko. Oni zatim obrađuju informaciju zasnovanu na ovim djelićima, te formiraju cjelovitu sliku. Iako nemaju zjenice da regulišu količinu svjetlosti koja ulazi, njihove oči su dovoljno sposobne da pomoću njih identifikuju lica.

"Ova nevjerovatna sposobnost insekata pokrenut će nastanak novih programa za prepoznavanje lica", objavila je u svojoj studiji naučnica Elizabeth Tibbetts sa Univerziteta Michigana.   

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije