Otkriveno oštećenje na Curiosity robotu

Radiosarajevo.ba
Otkriveno oštećenje na Curiosity robotu

NASA je saopštila da je uočila prvi problem na robotskom vozilu Curiosity na Marsu i da je riječ o oštećenju senzora za vjetar, što će umanjiti kvalitet pojedinih mjerenja. NASA naglašava da je oštećenje trajno, ali da neće spriječiti izvođenje planiranih eksperimenata.

Rover laserom spalio prvi kamen na Marsu
Curiosity 'nanišanio' prvu metu

Curiosity snimio prvu panoramu Marsa

Curiosity: nova zvijezda Interneta
Curiosity poslao prvu fotku Marsa u boji
Sofisticirani Curiosity stigao na Mars

Meteo-stanica koja je ugrađena na Curiosity je španske proizvodnje i služi za mjerenje površinske temperature, vazdušnog pritiska i vlažnosti, brzine i pravca vjetra, kao i količine ultraljubičaste radijacije koja stiže do površine Marsa

Inženjeri su zaključili da je robot zadobio udarac od komada stijene, vjerovatno kada je aktivirao rakete za usporenje prilikom slijetanja, i tada su prekinute žice na senzoru za očitavanje podataka o vjetru sa jedne strane vozila.

Na roveru postoji još jedan ovakav senzor, ali će seda biti teže očitati pravac i brzinu vjetra. "Radimo na tome da funkcionalnost bude što je moguće veća", rekao je novinarima Havijer Gomez-Elvira, glavni istražitelj za pokvarene isntrumente.

Inženjeri privode kraju testove sistema na vozilu poslije slijetanja prije dvije sedmice i pripremaju se za slanje komandi za prvu vožnju, prenijele su Nezavisne.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije