Kontroverzni film o Grace Kelly otvara festival u Cannesu

Radiosarajevo.ba
Kontroverzni film o Grace Kelly otvara festival u Cannesu

Kontroverzni film o princezi Grace Kelly, sa Nicole Kidman Nicole u naslovnoj ulozi, otvoriće 67. Filmski festival u Cannesu 14. maja, najavili su organizatori nakon što je taj film francuskog reditelja Oliviera Dahana iznenada povučen iz američke kino distribucije.

Film Grace of Monaco izazivao je mjesecima kontroverzne reakcije, uključujući tvrdnje princa Alberta i princeza Caroline i Stephanie da sadrži niz istorijskih neistina. Djeca Grace Kelly, bivše zvijezde Hollywooda i dobitnice Oscara koja je postala princeza u Monacu, optužila su američkog producenta Harveya Weinsteina da je snimio taj film bez njihove dozvole.

Dahnov film, u kojem britanski glumac Tim Roth igra princa Rainer, biće premijerno prikazan na 67. Cannesu van takmičarskog programa, a istog dana će se naći i u kinima u Francuskoj i u još nekoliko gradova širom svijeta.

Film prikazuje period života Grace Kelly nakon udaje za princa Rainera III 1956. godine. Grace je za svoje karijere, koju je nakon udaje napustila, radila s rediteljima kakvi su John Ford, Alfred Hitchcock i Fred Zinnemann.

Grace of Monaco trebao se naći u američkim kinima još u novembru 2013. godine, ali je premijera odgođena uz najavu da će 14. marta početi kino distribucija, da bi prije nekoliko dana distribucija filma u SAD bila do daljnjeg otkazana.

Festival u Cannesu je ranije najavio da će se na mjestu predsjednice žirija ove godine naći novozelandska rediteljka Jane Campion, autorica filma Piano i jedina žena koja je osvojila Zlatnu palmu.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije