Iranska slikarica u zatvoru: Crtežima uvrijedila vlast
Iranka, slikarica i aktivistica za prava žena Atena Farghadani (29) pojavila se na teheranskom sudu pod optužbom da širi propagandu protiv vladajućeg establišmenta.
Ova aktivistica koja je progovorila protiv parlamentarnih planova da ograniče pristupe kontracepciji na sudu je zbog svog aktivizma te zbog svoje umjetnosti. Kako Guardian javlja, Amnesty je opisuje kao zatvorenicu savjesti, a trenutno je u zloglasnom Evin zatvoru.
Farghadani je "kriva" jer se susrela s porodicama političkih zatvorenika i zato jer je nacrtala crtež koji prikazuju grupu iranskih parlamentaraca kojima je stavila glave životinja. Zvanične optužbe su „uvrede članovima iranskog parlamenta“ i „uvreda vrhovnog lidera Irana“.
Sporni crtež, Foto: Facebook
Njen crtež bio je reakcija na dva zakona koje razmatra tamošnji parlament i koji bi, između ostalog, zabranili dobrovoljnu sterilizaciju, ograničili pristupe kontracepciji te izmijenili zakone o razvodu koji bi ojačali ionako jaku ulogu muškaraca u brakovima u Iranu.
Parlamentarci Irana su, dvije decenije nakon progresivnih porodičnih programa, odlučili mijenjati akte kako bi "podigli" broj populacije. Bila je to intervencija vrhovnog vođe Ayatollaha Alija Khamenija, koji je kritizirao prethodne programe usporedivši ih sa zapadnim životnim stilovima.
Aktivisti su, pak, upozorili da će prijedlozi, budu li usvojeni, ojačati diskriminaciju žena i ograničiti njihova prava.
Protiv Farghadani podignute su i optužbe da je sarađivala sa zločincima, a sve zbog njene izložbe Parandegan-e Khak (Ptice zemlje), koju je organizirala u sjećanje krvavih postizbornih događaja u Iranu, 2009, i kojoj su prisustvovale porodice političkih zatvorenika i članovi Baha’i zajednice, religijske manjine u Iranu koja je najviše progonjena.
Ova umjetnica, koja je otjerana s Univerziteta, uhapšena je u augustu 2014. i držana je u samici dvije sedmice, bez kontakta s porodicom i advokatom. Puštena je nakon dva mjeseca, ali je uhapšena u januaru ove godine, odmah nakon što je objavila video na YouTube u kojem je objasnila kako su je zatvorski čuvari mučili.
Podsjećamo da je Atena Daemi, također jedna od iranskih aktivistica, osuđena na sedam godina zatvora zbog postova na Facebooku i mirnih protesta protiv vladajućih struja u Iranu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.