Biografija Danila Kiša među pet najboljih u SAD-u

Radiosarajevo.ba
Biografija Danila Kiša među pet najboljih u SAD-u

Knjiga britanskog autora Marka Thompsona o Danilu Kišu, jednom od najznačajnijih srpskih i jugoslavenskih pisaca 20. vijeka, uvrštena je među pet najboljih biografskih izdanja 2013. godine u SAD-u, prema izboru američkog Nacionalnog udruženja književnih kritičara (NBCC), prenosi portal Seecult.

Knjiga Birth Certificate: The Story of Danilo Kis, u izdanju Univerziteta Cornell, bila je među finalistima za Nacionalnu nagradu kritike za 2013. godinu, koja je dodijeljena 13. marta u New Yorku.

Kišova biografija rezultat je gotovo dvodecenijskog Thompsonovog istraživanja lika i djela velikog pisca, ali i historijskih i društvenih prilika na prostoru bivše Jugoslavije.

Thompson je intervjuisao članove Kišove porodice, njegove prijatelje i poštovaoce kako bi proučio piščev život i historiju regiona iz kojeg je ponikao. To mu je omogućilo da bolje razumije i Kišova djela. Thompsonova knjiga, kako je navedeno u saopštenju NBCC-a, ujedno je i cjelovit vodič u destruktivne politike koje su, nedugo nakon Kišove smrti, dovele 90-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije do najvećeg ratnog nasilja u Evropi poslije Drugog svjetskog rata.

Thompson je autor i knjiga Kuća od papira - Kraj Jugoslavije i Kovanje rata o medijima u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije