Berlin slavi 25 godina jedinstvene galerije na smrtonosnom zidu
Prije 25 godina, u februaru 1990. godine, 118 umjetnika je počelo da oslikava dio Berlinskog zida i tako je rođena galerija East Side, sa više od 100 slika velikog formata: jedno od mjesta u Berlinu koje posjetioci najviše fotografišu, piše Tanjug.
FOTO: Berlinski zid i trideset godina podijeljenog grada
Na zidu dugačkom 1,3 kilometra, brojni umjetnici su ovjekovečili svoje viđenje nemačkog ujedinjenja. Jedan od njih je bio i Dmitri Vrubel, tada nepoznati student umjetnosti iz Moskve, koji je naslikao bratski poljubac Leonida Brežnjeva i Ericha Honeckera, a slika je, kao i njen autor, postala svjetski poznata.
Galerija East Side obuhvata i pozadinski zid koji se u vrijeme DDR-a nalazio u istočnom dijelu grada: on je bio podignut iza graničnog zida, a u međuprostoru su se kretale patrole smrti i nalazili tornjevi sa osmatračnicama. Na snazi je bilo naređenje da se puca na svakoga ko tuda pokuša pobjeći iz DDR-a.
Galerija je zvanično otvorena 28. septembra 1990. godine. Mnoga umjetnička djela su ostala u kolektivnom pamćenju, a njihove reprodukcije se u vidu poštanskih karata mogu kupiti u svakoj prodavnici suvenira u Berlinu.
Od novembra 1991. godine galerija East Side se nalazi u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.