Kreditni rejting BiH ponovo smanjen
Ako neće Standars & Poor, onda hoće Moody's: kreditni rejting BiH je ponovno
snižen, sa B2 na B3.
Međunarodna agencija za kreditni rejting Moody's snizila je kreditni rejting Bosni i Hercegovini na B3, a izmijenila je i izglede u „na promatranju – negativno“, objavila je u srijedu Centralna banka BiH.
„Kao rezultat svojih analiza 3. aprila agencija za ocjenu kreditnog rejtinga Moody's Investors Service snizila je BiH suvereni kreditni rejting na 'B3' i izmijenila izglede 'na promatranju - negativno', navodi se u saopštenju Centralne banke BiH.
Između B2 i B3 i nema suštinske razlike: obje ocjene su u kategoriji neinvesticijskog rejtinga, ili pak pokazuju sposobnost sa „špekulativnim elementima“ i visokim kreditnim rizikom.
Centralna banka BiH u saopštenju podsjeća da je u martu ove godine agencija Standard & Poor's potvrdila BiH kreditni rejting "B" i izglede s ranijih na "promatranju - negativno" izmijenila na "stabilne izglede".
BiH, na osnovu odluke Vijeća ministara, ima
ugovore za izradu i praćenje kreditnog rejtinga te zemlje s dvije međunarodne
rejting agencije, s Moody's Investors Service i Standard & Poors.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.