Evropske cijene u BiH

Radiosarajevo.ba
Evropske cijene u BiH


Stanovnici BiH pojedine prehrambene proizvode kupuju po istim cijenama kao i državljani razvijenijih evropskih zemalja, pa tako hljeb u BiH košta isto koliko i u Turskoj, ribu plaćamo kao i Britanci, dok je meso na domaćem tržištu skuplje nego u Češkoj i na Malti.

Prema istraživanju evropske agencije za statistiku "Eurostat", koje je obuhvatilo 37 evropskih država, prosječne cijene prehrambenih proizvoda u BiH iznose 75 posto od evropskog prosjeka, prenosi Srna.

Cijene mesa i mesnih proizvoda u BiH iznose 77 posto od evropskog prosjeka i više su nego u Češkoj i na Malti.

Riba se u BiH plaća isto koliko i u Britaniji, dok su riblji proizvodi u Litvaniji i Poljskoj jeftiniji nego u BiH, prenosi Srna.

Za hljeb i žitarice u BiH se izdvaja 68 posto od prosjeka u EU, što je isto kao u Turskoj, a skuplje u odnosu na Poljsku i Srbiju.

Voće i povrće u BiH jeftinije je nego u većini zemalja EU, dok cijene ulja i masti iznose 81 posto evropskog prosjeka i približno su iste kao u Holandiji.

radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije