Cijene nafte i dalje padaju

Radiosarajevo.ba
Cijene nafte i dalje padaju

Cijene nafte u torak su na međunarodnim tržištima skliznule ispod nivoa od 78 dolara čime je nastavljen negativan trend započet prošle sedmice zbog zatopljenja na sjevernoj hemisferi.

Ipak, pad cijena bio je umjeren zbog dobrih vijesti iz Kine, odnosno očekivanja da će najnoviji podaci pokazati rast tamošnje privrede u prethodnom kvartalu, prenosi Reuters.

"Porast temperatura na sjevernoj hemisferi, dobra opskrbljenost tržišta i spori oporavak potražnje utječu na cijene nafte", rekao je Christopher Bellew, broker Bache Financiala.

"Uprkos tome, do kraja sedmice situacija bi se mogla preokrenuti, a ključan će biti izvještaj o kineskom ekonomskom rastu u četvrtom tromjesečju prošle godine koje će biti objavljeno u četvrtak", dodao je Bellew. Kina je drugi najveći potrošač energenata na svijetu.

Barel sirove nafte u utorak je u New Yorku pojeftinio 36 centi ili 0,46 posto na 77,64 dolara, dok je na Londonskoj berzi cijena pala 82 centa na 76,27 dolara. Olivier Jakob iz Petromatrixa smatra da smanjena potražnja za lož uljem najviše utječe na tržište.

"Umjerene temperature u SAD-u odrazile su se na cijene nafte", dodao je Jakob. Negativan trend bi se mogao nastaviti, jer se u idućih 10 dana ne očekuju polarne hladnoće.

energetika.ba/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije