Žbogar i Tuerk o odnosima s Hrvatskom nakon Sanaderove ostavke
Radiosarajevo.ba
Ostavku premijera Ive Sanadera komentirali su u četvrtak slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar i predsjednik države Danilo Tuerk, navodeći da se radi o unutarnjem pitanju Hrvatske, te zaželjevši bolje odnose i rješenje otvorenog graničnog pitanja.
Žbogar je na redovnoj sjednici parlamentarnog odbora za vanjsku politiku, na kojoj je među ostalim podnio izvješće o stanju u pregovorima Slovenije za članstvo u OECD-u koje po tvrdnjama medija usporava Finska, rekao da bi bilo neprimjereno da se osvrće na situaciju u susjednoj državi i komentira Sanaderovu ostavku, ali je dodao kako se nada nastavku pregovora o granici.
"Slovenija je spremna na nastavak pregovora i o tome je obavijestila sve članice Evropske unije", rekao je Žbogar, dodajući kako se nada da će se i nova hrvatska vlada "vratiti za pregovarački stol".
"Sada se nalazimo u fazi smirivanja situacije", ocijenio je Žbogar, komentirajući odnose među državama nakon neuspjeha inicijative europskog povjerenika Ollija Rehna.
Predsjednik Slovenije Tuerk istaknuo je u saopštenju za javnost da je "Slovenija zainteresirana za stabilnu i uspješnu Hrvatsku", prenio je njegov ured.
Vijest o Sanaderovoj ostavci Tuerk je prihvatio "sa iznenađenjem", navodi se u saopštenju, te dodaje da se radi o unutarnjopolitičkoj stvari Hrvatske, ali da slovenski predsjednik želi da Hrvatska bude uspješna i stabilna država i u sadašnje vrijeme ekonomske krize koja je pogodila svijet.
"Slovenija i Hrvatska dvije su susjedne države koje mnogo toga povezuje, a u sadašnjim kriznim vremenima imaju još snažnije razloge za jačanje svoje suradnje", istaknuto je u saopštenju.
Također, slovenski predsjednik Tuerk ističe da dvije države sada "trezveno i realistički" trebaju procijeniti dosadašnje napore u pregovorima Hrvatske za ulazak u euroatlantske integracije, "posebno u EU".
"Slovenija je zainteresirana za napredak Hrvatske u tom procesu. Postoji prilika za dodatan napor, kako bi se konačno odredila međudržavna granica", naveo je Tuerk.
Kako se navodi u priopćenju za javnost, granično rješenje moguće je naći na osnovi međusobnog uvažavanja i poštovanja interesa, te temeljem međunarodnog prava.
"Obje bi države trebale proučiti dosadašnja iskustva, te pojačati napore za rješenje koje će biti uzajamno korisno, pravedno i trajno", naveo je u saopštenju Tuerkov kabinet.
Fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.