Zašto Irci sada osjećaju bliskost prema Briselu?

Radiosarajevo.ba
Zašto Irci sada osjećaju bliskost prema Briselu?

Ako je slušanje šta narod kaže suština demokratije, onda Iran nije jedina zemlja u kojoj su stvari krenule naopako, piše u petak komentator Daily Telegrapha.

Prije godinu dana 53 posto irskih birača na referendumu je odbilo podržati Lisabonski ugovor koji predviđa znatno proširenje ovlaštenja i obima Evropske unije.

Usprkos tome, u oktobru će biti održano još jedno glasanje na kojem će narodu biti dana prilika da, kako navodi list, dade bolji odgovor.

Iako bi se moglo očekivati da će to izazvati val nezadovoljstva, očekuje se da će na drugom referendumu ugovor biti prihvaćen velikom većinom glasova.

Zašto Irci sada osjećaju veću bliskost prema Bruxellesu i zašto zemlje širom centralne i istočne Evrope i dalje čekaju u redu da se uključe u problemima pritisnutu eurozonu?

Zato što je to bolje od alternative, smatra Daily Telegraph. Za male države na periferiji Evrope bolje je da ih zadesi sudbina Irske nego Islanda. Island je bankrotirao i možda će proći i više decenija dok se oporavi.

Irska privreda je također mala, otvorena i izuzetno zavisna od trgovine, ali ona je i u periodu rasta i trenutku kada se našla u problemima, mogla da se osloni na euro i Evropsku centralnu banku.

Zbog svega toga, zaključuje list, ponavljanje referenduma o Lisabonskom ugovoru možda izgleda kao čudan način za provođenje demokratije, ali ono zaista odražava promjenu u raspoloženju naroda.

Fena/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak