Većinu Evropljana ne zanimaju izbori za EP

Radiosarajevo.ba
Većinu Evropljana ne zanimaju izbori za EP

Iako većina Evropljana priznaje da im se sviđa Evropska unija, više od polovine građana Evropske unije priznaje da ih ne zanimaju junski izbori za Evropski parlament, kazuju rezultati najnovijeg istraživanja.

Na pitanje o junskim izborima 17% ispitanika odgovara da ih izbori „uopće ne zanimaju“ a 35% kaže da ih izbori „tek donekle zanimaju“, pokazuje istraživanje „TNS Opiniona“ objavljeno u ponedjeljak, 18. maja.

S druge strane, samo 11% ispitanika odgovorilo je da ih evropski parlamentarni izbori „jako zanimaju“.

Najviše ispitanika s odgovorom „uopće me ne zanima“ ima u Slovačkoj i Litvaniji – 29%, što i nije začuđujuće s obzirom na to da je Slovačka 2004. Godine bila zemlja s najnižom stopom izlaznosti od 17%, premda su to bili prvi evropski izbori za slovačke građane.

Nakon Litvanije i Slovačke dolaze Velika Britanija (28% „uopće me ne zanima“ odgovora), Grčka i Kipar (26%).

Nasuprot tome najviše „jako zainteresiranih“ ima u Luksemburgu (29%), Irskoj (25%) i Malti (23%).

Iako je interesovanje za izbore jako nisko, ipak većina ispitanika (46%) vidi izbore kao način iskazivanja mišljenja. Nakon izbora slijede peticije (14%), pridruživanje političkim partijama (13%) ili sindikatu (10%) i objavljivanje mišljenja na blogovima (13%).

Ono što zabrinjava je da samo 8% mladih između 18 i 24 godine je „jako zainteresirano“, a 19% nije uopće zainteresirano.

Prema ispitanicima, zastupnici u Evropskom parlamentu morali bi više sredstava izdvajati za obrazovanje i edukaciju (41% ispitanika), ekonomiju (31%), socijalna pitanja i zapošljavanje (27%), te javno zdravstvo (26%).

Što se tiče karakteristika željenih parlamentaraca, najvažnije bi bilo da su prisutni i aktivni na svim sjednicama Parlamenta, pa tako 30% ispitanika smatra da bi euro-parlamentarci morali „konstantno biti predani u radu i obavljanju zadataka“.

Iskustvo u problematici EU (21% ispitanika), direktan kontakt s glasačima (20%) i političko iskustvo na nacionalnom nivou (14%) su također faktori bitni za izbor zastupnika u Evropskom parlamentu.

Istraživanje je sprovedeno u saradnji s Centrom za evropske studije, uz pomoć fondacija „Konrad Adenauer“ i „Robert Schuman“.

Ispitano je ukupno 15.130 građana i građanki Evropske unije starijih od 18 godina.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak