Vrhovni sud odobrio Obamine zdravstvene reforme

Radiosarajevo.ba
Vrhovni sud odobrio Obamine zdravstvene reforme

Reforme zdravstva Baracka Obame preživjele su Vrhovni sud, ali nisu prošle neozlijeđene. Naime, one bi trebale prisiliti Amerikance na obavezno zdravstveno osiguranje - i to ne kao komercijalnu klauzulu, već kao porez. CNN i Fox News Channel su, u žurbi, prvo pogrešno javili kako centralna odredba ovog zakona zahtijeva od gotovo svih Amerikanaca da imaju zdravstveno osiguranje.

Ovo rješenje, koje je zadnji pokušaj u 50 godina da se zdravstveno osiguranje pruži neosiguranima i uspore rastući medicinski troškovi, prošlo je zahvaljujući glasanju od pet naspram četiri člana suda. Sud je ograničio zakonski produžetak Medicaid programa za siromašne, navodeći da federalna vlada ne može prijetiti zadržavanjem novca od država koje ne udovoljavaju u potpunosti, javlja Bloomberg.

"Ništa, po našem mišljenju, ne isključuje Kongres iz nuđenja sredstava u okviru Affordable Care Act kako bi se proširila dostupnost zdravstvene zaštite i zahtijevanja od država da prihvate ta sredstva u skladu sa uslovima njihovog korištenja. Ono što Kongres ne može da učini je to da kazni, oduzimanjem postojećih Medicaid sredstava, države koje odaberu da ne učestvuju u novom programu", rekao je sudija John Roberts, koji se pridružio liberalnom krilu u podržavanju zakona o zdravstvu.

U martu, na finalnom ročištu, devetočlani sud želio je da zna da li zakon može opstati ako je temeljni uslov da većina Amerikanaca mora steći osiguranje ili se suočiti sa kaznom. Ključni argument na sudu je da individualni mandat nije ustavan. U četvrtak se pokazalo da je individualni mandat "preživio" kao ustavan - ne kao komercijalna klauzula, već kao porez.

Predsjednik Barack Obama nazvao je odluku Vrhovnog suda "pobjedom za sve ljude ove zemlje".

Affordable Care Act pokrenut je 2010. i smatra se Obaminim glavnim uspjehom tokom njegove tri godine mandata. Ovim planom bi trebalo da se obuhvati većina od 50 miliona zdravstveno neosiguranih Amerikanaca (koliko je procijenjeno) te smanji iznos koji se plaća za osiguranje i ublaži već 2.6 triliona dolara zdravstvenog sistema SAD.

Republikanci su gotovo jednoglasno protiv ovog plana. Kažu da će on povećati američki deficit i troškove zdravstvene zaštite te otežati zapošljavanje radnika malim preduzećima. Republikanski predsjednički kandidat, Mitt Romney, ponovo je obećao ukidanje ove odluke.

"Ono što sud nije učinio posljednjeg dana zasjedanja, ja ću učiniti već tokom mog prvog dana, ukoliko budem izabran za predsjednika SAD - a to je da ukinem Obamacare", rekao je Romney.

Demokrati tvtde kako bi bez ovog mandata zdravstvena zaštita bila van balansa. Mandat bi osiguravajućim kompanijama donio milione novih korisnika, a u zamjenu - kompanije bi garantovale veće pokriće i implementaciju drugih zaštita korisnika, poput dozvoljavanja studentima na koledžu da ostanu pod zdravstvenom zaštitom njihovih roditelja.

Narod je i dalje podijeljen oko ovog zakona. Najnovije ankete pokazuju da 44 posto Amerikanaca ne podržava reformu.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak