Volodimir Zelenski otkrio pod kojim uslovima je spreman na kraj rata
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski otvorio je mogućnost postizanja primirja, predloživši da teritorij Ukrajine pod kontrolom Kijeva bude stavljen 'pod zaštitu NATO-a'. Time bi se omogućili daljnji pregovori o povratku preostalih okupiranih područja 'diplomatskim putem'.
U intervjuu za britanski Sky News, Zelenski je odgovorio na medijske spekulacije o potencijalnim planovima novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa za završetak rata.
Prema izvještajima, jedan od prijedloga mogao bi uključivati ustupanje teritorija pod ruskom okupacijom u zamjenu za članstvo Ukrajine u NATO-u. Zelenski je, međutim, naglasio da takvo rješenje mora uključivati jamstvo za međunarodno priznate granice Ukrajine.
Soreca: Hoće li 2025. biti godina u kojoj će BiH napraviti odlučne korake ka članstvu u EU?
NATO kao ključ za zaustavljanje rata
"Kako bismo zaustavili aktivnu fazu rata, moramo staviti teritoriju pod našom kontrolom pod zaštitu NATO-a", izjavio je Zelenski, dodajući da je ključno djelovati brzo. U ovom trenutku, okupirani istočni dijelovi Ukrajine bili bi isključeni iz takvog sporazuma, dok bi se njihov povratak rješavao diplomatskim putem.
Predsjednik je istaknuo da bi primirje bilo nužno kako bi se osiguralo da ruski predsjednik Vladimir Putin ne pokrene nove napade na ukrajinsku teritoriju. "NATO treba odmah pokriti dio Ukrajine koji je pod našom kontrolom. Ako to ne učini, Putin će se vratiti', upozorio je Zelenski.
Odnos s Trumpovom administracijom
Ovo je prvi intervju Zelenskog s britanskim medijima otkako je Donald Trump pobijedio na izborima. Na pitanje o njegovim očekivanjima od novog predsjednika SAD-a, Zelenski je odgovorio da je otvoren za saradnju. "Moramo raditi s novim predsjednikom kako bismo osigurali podršku. Želim izravno komunicirati s njim jer različiti glasovi iz njegova okruženja mogu štetiti našem dijalogu."
Zelenski je otkrio da je s Trumpom razgovarao u rujnu u New Yorku te opisao sastanak kao 'topao, konstruktivan i važan prvi korak'. Izrazio je želju za daljnjim susretima kako bi se pronašao novi model saradnje.
Pitanje teritorija i suvereniteta
Ukrajinski predsjednik prvi je put javno sugerirao mogućnost dogovora koji bi uključivao rusku kontrolu nad ukrajinskim teritorijem. Međutim, Zelenski je i dalje čvrsto na stavu da Ukrajina neće priznati okupaciju niti jednog dijela svoje zemlje, uključujući Krim. Prema ukrajinskom ustavu, takav potez je nezakonit i moguć samo uz suglasnost naroda u slobodnom i poštenom referendumu.
Područja Donjecka, Hersona, Luhanska i Zaporižja, koja je Rusija jednostrano anektirala u septembru 2022. godine nakon međunarodno nepriznatih referenduma, i dalje ostaju žarište sukoba. Ruska strana uslovljava pregovore ukrajinskim pristankom na odricanje od tih teritorija, što je Kijev do sada odlučno odbijao.
Unatoč snažnoj odbrani i pokušajima protunapada, ukrajinske snage posljednjih mjeseci bilježe gubitke na istočnim frontovima, dok Rusija postupno napreduje. U septembru ove godine Zelenski je predstavio 'plan pobjede' ukrajinskom parlamentu, koji uključuje odbijanje ustupaka teritorija i čvrsto inzistiranje na suverenitetu, piše tportal.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.