Veliko otkriće u Egiptu: Arheolozi pronašli statuu faraona Ramzesa II visoku osam metara
Arheolozi su otkrili osmometarsku statuu u siromašnom dijelu Kaira, Egipat, koja se vjeruje da je prikaz veličanstvenog faraona Ramzesa II.
Statua je pronađena potopljena u podzemnoj vodi, blizu ruševina hrama Ramzesa II u drevnom gradu Heliopolisu, smještenom u istočnom dijelu današnjeg Kaira. Ovo otkriće je prozvano jednim od najznačajnijih u historiji Egipta.
Ramzes II je bio jedan od najmoćnijih i najslavnijih faraona drevnog Egipta. Vladao je 67 godina tokom 13. stoljeća prije Hrista i bio je poznat po svojim vojnim kampanjama i obimnim građevinskim projektima, uključujući izgradnju hramova i spomenika širom zemlje. Njegova vladavina često se naziva "Zlatnim dobom" drevnog Egipta.
Mediji tvrde: Donald Trump ne želi ove ljude u svojoj armiji, hiljade vojnika će biti izbačeno
Otkriće statue Ramzesa II ima veliki značaj jer pruža daljnji uvid u faraonovo nasljeđe, kao i u kulturu i društvo drevnog Egipta. Statua je izvanredno očuvana, sa rezbarijama i hijeroglifima koji krase njenu površinu. Položaj statue u blizini ruševina hrama Ramzesa II sugerira da je vjerovatno postavljena za njegovog života i bila je centralni dio kompleksa hrama.
Otkriće statue postalo je moguće zahvaljujući suradnji arheologa iz Egipta i Njemačke. Proces iskopavanja bio je izazovan, s statuom potopljenom u podzemnoj vodi i smještenom u gusto naseljenom dijelu grada. Ipak, tim je pažljivo izvukao statuu i prevezao je do obližnjeg muzeja, gdje se sada proučava.
Otkriće statue Ramzesa II podsjeća nas na bogatu historiju i kulturnu baštinu Egipta. Također je dokaz važnosti arheologije u pomoći boljem razumijevanju naše prošlosti. Kako tehnologija nastavlja napredovati, vjerovatno je da će se otkriti još značajnih nalaza, bacajući novo svjetlo na drevni svijet i civilizacije koje su došle prije nas, prenosi hasanjasim.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.