Vaš vodič za život u Njemačkoj: Šta vam je sve potrebno ukoliko ste došli na rad?
Za početnika koji se seli u Njemačku s vizom iz neke od zemalja sa Balkana poput Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore ili Sjeverne Makedonije postoji nekoliko ključnih stvari koje treba znati i organizirati za normalan život, kao i određene stvari koje treba izbjegavati.
Evo vodiča kojeg je napravio portal GPMaljevac.
Šta ti je potrebno za normalan život u Njemačkoj
- Registracija adrese (Anmeldung): Kada pronađete stan, morate prijaviti adresu u lokalnom uredu (Bürgeramt). Ovo je osnova za skoro sve ostale administrativne korake.
- Potreban dokument: Ugovor o najmu stan i potvrda stanodavca (Wohnungsgeberbescheinigung).
- Zdravstveno osiguranje: Zdravstveno osiguranje (Krankenkasse) je obavezno. Ako već nije uključeno u tvoje radno mjesto, izaberi osiguranje poput AOK, TK ili Barmer.
- Bankovni račun: Otvori bankovni račun u nekoj od banaka, npr. u Sparkasse, Deutsche Bank, N26 ili Commerzbank. Trebat će vam za platu, plaćanje stanarine i računa.
- Poreski broj (Steuer-ID): Dobit će te ga automatski po registraciji adrese. Poslodavac ga treba za isplatu tvoje plate.
- Telekomunikacije: Nabavite SIM karticu za telefon. Preporučujemo: Telekom, Vodafone, O2 ili Lebara za međunarodne pozive jer su vam neophodni za komunikaciju sa porodicom. Razmislite o internet paketu za stan.
- Osiguranje od odgovornosti (Haftpflichtversicherung): Ovo je jedno od najvažnijih osiguranja jer pokriva štetu nanesenu drugim osobama. Košta otprilike 5-10 EUR mjesečno.
- Učenje jezika: Njemački jezil je ključan za integraciju. Ako ga ne znate dobro, razmotri upisivanje kursa, npr. u Volkshochschule ili online platformama.
- Kultura i pravila: Upoznaj se s osnovnim društvenim normama, poput reciklaže otpada, tačnosti i zakona o tišini (npr. nedjeljom i nakon 22:00 nije dozvoljena buka u stanovima).
- Javni prijevoz: Ako nemate automobil, nabavi mjesečnu kartu za javni prijevoz (Bahn, tramvaj, autobus). Njemački javni prijevoz je pouzdan i dobro organiziran.
Šta trebaš strogo izbjegavati?
- Rad na crno: Ovo je strogo zabranjeno i može dovesti do ozbiljnih problema i novčanih kazni, uključujući deportaciju.
- Nepoštovanje ugovora: Ako iznajmljuješ stan, uvijek poštuj ugovor (npr. plaćanje na vrijeme, pravila u vezi s bukom ili kućnim ljubimcima).
- Nepraćenje pravila reciklaže: Njemačka ima stroga pravila o razdvajanju otpada. Pogrešno odlaganje može izazvati kazne ili neugodne situacije s komšijama.
- Kašnjenje s plaćanjem računa: Plaćanje stanarine, računa za struju, vodu i osiguranje na vrijeme je obavezno. Kašnjenja mogu voditi do pravnih problema.
- Nepoštovanje zakona o brzini i alkoholu u prometu: Kazne za prekršaje u saobraćaju su visoke. Ako voziš, poštuj sve propise.
- Ignorisanje integracije: Izolacija i izbjegavanje integracije (kulture, jezika, običaja) mogu otežati tvoj život.
- Nepotpisivanje ugovora za ključne usluge: Izbjegavaj dogovore “na riječ”. Sve mora biti jasno definisano ugovorima (posebno za stan, internet, osiguranje itd.).
Savjet za početnike: Poveži se s lokalnim zajednicama, posebno ako postoje grupe iz tvoje zemlje (npr. na Facebooku ili u lokalnim klubovima). Ovo može olakšati početnu integraciju i pružiti podršku ali se dobro trebate čuvati vlastitog naroda jer vas mogu dovesti u neugodne situacije ili vam napraviti dodatne troškove poput ponude za posebno životno osiguranje ili slično.
Preminuo legendarni golman: Bivši osvajač Lige prvaka i Bundeslige
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.