Uništavanje prašuma i lov ugrožavaju postojanje amazonskih majmuna
U amazonskoj prašumi, koja raspolaže najvećim biodiverzitetom na svijetu i gdje živi oko 430 vrsta sisara, jedna od glavnih atrakcija su majmuni, koji su zbog zbog rekordnog krčenja šuma postali ugrožena populacija.
Populacija majmuna je postala veoma podložna ilegalnoj trgovini divljim životinjama, a gubitak staništa kao posljedica sječe drveća ih je dovelo u ranjivu poziciju.
Majmuni su među životinjama koje su najpodložnije krčenju šuma i u departmanu Amazonas, u Kolumbiji, što dodatno ugrožava njihovo postojanje.
U Dom zdravlja bh. općine se za dan javilo 120 osoba sa istim simptomima. Oglasio se i Vodovod
O raznolikosti biodiverziteta Amazonske prašume govori podatak da se svake godine otkrije više od 100 novih vrsta biljnog i životinjskog svijeta.
Ujedno, predstavlja dom za više od 400 domorodačkih plemena od kojih svako ima svoju autentičnu kulturu. Resursi vode i šuma koje Amazon pruža su presudni za ekonomski razvoj Južne Amerike.
Novo istraživanje: Amazonske šume sprečavaju više od 15 miliona slučajeva bolesti svake godine
Područje prašume proteže se kroz devet država, najveći dio, oko 60 posto je u Brazilu. Zbog nekontrolisane sječe dolazi do problema kao što su erozija, poplave i klimatskih promjena, te se uništava stanište mnogih biljaka i životinja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.