Unakažene žene čiji je zločin bio - ljepota

Radiosarajevo.ba
Unakažene žene čiji je zločin bio - ljepota

Više od 150 žena u Pakistanu svake godine su žrtve napada kiselinom, upozoravaju aktivisti za ljudska prava te zemlje. Jedna od njih je Šama, mlada majka četvoro djece koja će nositi ožiljke cijelog života - 15 odsto njenog tijela je zahvaćeno opekotinama. A njen zločin - njena ljepota. 

"Moj suprug i ja smo se često svađali", priča Šama dok leži u bolničkom krevetu. "Tog dana, prije nego smo pošli na spavanje, kazao mi je da sam previše ponosna na svoju ljepotu. Usred noći me polio kiselinom i pobjegao."
Šama prije polijevanja kiselinom

Sve su boje nestale

Osim što je pobjegao, njen suprug je odnio i telefon, kako ne bi mogla da pozove pomoć.

Na fotografijama od prije samo četiri mjeseca, sa kosom podignutom nazad, Šama izgleda kao atraktivna mlada žena, sa besprijekornom šminkom. "Sve su boje nestale iz mog života. Osjećam se kao živi leš, čak i gore od toga. Mislim da nemam pravo na život."

Šama je trenutno u bolnici, u pakistanskoj provinciji Punjab. Bolnica nije u najboljem stanju. Sa zidova pada boja, zidovi se ljušte, a sa stropa vise cijevi. Kad pacijentima treba transfuzija, njihova rodbina mora da kupi litar krvi. Uprkos takvim uslovima, ljekari ove bolnice su stručnjaci kada je liječenje žena unakaženih kiselinom u pitanju: jedna do dvije nove žene su njihovi pacijenti svake sedmice.

Šama ne vjeruje u svoju budućnost. "Možda neću biti živa, a možda ću pokušati da postanem onakva kakva sam bila. Moram to zbog djece". Ako u tome ne uspije, završiće, kaže, kao i neke druge žene prije nje, pišu Vijesti.me.

Fahra Junis, bivša plesačica iz Karačija, ubila se kako bi pobjegla od patnje. Šama kaže da je Fahra umrla dva puta - jednom kad je polivena kiselinom, prije 13 godina, i drugi put u Italiji, kada se ubila, prošlog mjeseca.

Prije nego je oduzela sebi život, bila je na oko 40 operacija, a Fahrin bivši muž, koji dolazi iz moćne političke porodice, oslobođen je optužbi za napad

Zohra Jusuf, predsjednica Komisije za ljudska prava u Pakistanu kaže da samo u deset odsto slučajeva žene dobiju na sudu. Ona navodi da je čak ni u slučajevima kojima je posvećena velika medijska pažnja, kao što je Fahrin, nekad nemoguće dobiti slučaj. 

Zakon koji je usvojen prošle godine propisuje kazne za počinioce između 14 godina i doživotne robije. "Čak i ako je napadač uhapšen, potplatiće policiju i pobjeći će", kaže Zohra Jusuf.

Vlada Pakistana priznaje da treba učiniti više za žrtve, ali navode da je sprovođenje novog zakona za njih veliki izazov:

Depresija plastičnog hirurga

"Usvajanje zakona je prvi korak, ali kako doći do brzog suđenja? To je ono na čemu mi treba da radimo. Moramo senzibilisati policiju, niže sudove, čak i pravnu zajednicu."

Mnoge žrtve su prisiljene da se vrate muževima koji su ih napali, zbog društvenog pritiska ili novčanih problema

Plastični hirurg dr. Bilal Saed je tokom posljednjih godina, objavljeno je, liječio na stotine žena. Kaže da je depresivan zbog svog posla. "Sa ovim pacijentima radimo kirurške intervencije, ali šta god da učinimo, ne možemo da im vratimo osmijeh na lice". 

Mnoge pacijentkinje, kaže dr Bilal Saed, uprkos njegovim naporima da im vrati prijašnji izgled, na kraju izvrši samoubistvo.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak