Tri muškarca koji su se pridružili IS-u dobili zatvorske kazne u Norveškoj
Norveški sud danas je presudio osobama koje su se pridružile Islamskoj državi. Dobili su kazne od osam mjeseci do pet godina zatvora zbog pridruživanja terorističkoj organizaciji IS u Siriji, javlja Anadolu Agency (AA).
Najstrožiju kaznu za pripadnost terorističkoj organizaciji IS sud je izrekao Valonu Avdyliju (29), Norvežaninu kosovskog porijekla. Norvežanin somalskog porijekla Djibril Bashir (30) dobio je nešto blažu kaznu od četiri godine i šest mjeseci zatvora.
Visar Avdyli (26), Valonov brat, osuđen je na osam mjeseci zatvora zbog kršenja norveškog zakona o oružju i pružanja podrške IS-u slanjem odjeće i borbene opreme.
Niži sud u Oslu izrekao je slične kazne trojici optuženih u maju prošle godine. Tada su se svi izjasnili da nisu krivi.
Prema obavještajnim službama zemlje, više od 70 Norvežana je učestvovalo ili još uvijek učestvuje u ratu u Siriji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.