Procurili dokumenti: Svinjske glave pred džamijama u Parizu ostavljali Srbi, iza svega stoji Rusija?

2
Radiosarajevo.ba
Procurili dokumenti: Svinjske glave pred džamijama u Parizu ostavljali Srbi, iza svega stoji Rusija?

Procurili su dokumenti koji, prema pisanju estonskog portala Delfi i istraživačke mreže OCCRP, ukazuju na navodnu povezanost ruske obavještajne službe s provokativnim akcijama usmjerenim na izazivanje tenzija i destabilizaciju evropskih država.

Među najšokantnijim detaljima spominje se operacija nazvana 'Svinjske glave', tokom koje su ispred džamija u Parizu ostavljene odrubljene svinjske glave s ispisanim imenom francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.

Prema procurjelim dokumentima, cilj operacije bio je izazivanje mržnje, nemira i podjela unutar francuskog društva. Akcija je navodno organizovana kao dio šire strategije “kognitivnog udara”, kojom bi se produbile političke i društvene podjele u državama članicama NATO-a.

Uz Zmajeve: Zlatna džezva i reprezentacija BiH zajedno na putu prema Svjetskom prvenstvu

U dokumentima se navodi da je grupa od šest operativaca iz Srbije u septembru prošle godine stigla u Pariz, gdje su prethodno izviđali više džamija koje su u internoj komunikaciji označene kao 'ciljevi'.

Tokom noći su, kako se tvrdi, ispred devet džamija ostavili svinjske glave, nakon čega su napustili Francusku. Francuske vlasti su ranije saopćile da su trojica državljana Srbije osuđena zbog učešća u ovoj akciji, uz zaključak da su djelovali po nalogu 'struktura obavještajne službe Ruske Federacije'.

Šokantan napad na džamiju u Njemačkoj: Vandali ostavili životinjsku krv i svinjsku glavu

Dokumenti otkrivaju i druge navodno planirane operacije, među kojima su vandaliziranje spomenika Charlesu de Gaulleu u Parizu kako bi se krivica prebacila na ukrajinske nacionaliste, zatim puštanje desetina seks-lutki u rijeku Seinu uz poruke protiv migranata, kao i postavljanje plastičnih kostura kod Memorijala holokausta u Berlinu.

U Njemačkoj se, prema istim navodima, spominje i akcija u kojoj su automobili bili sabotirani ekspandirajućom pjenom, uz pokušaj da se odgovornost pripiše ekološkim aktivistima.

Prema pisanju stranih medija, operacijama je koordinisala osoba pod pseudonimom 'Kristin Kiler', za koju se navodi da je zapravo Sofija Zaharova, visoka zvaničnica u administraciji ruskog predsjednika Vladimira Putina.

U pojedinim porukama spominje se i čekanje 'zelenog svjetla' od Sergeja Kirijenka, jednog od najbližih Putinovih saradnika, što je dodatno pojačalo sumnje da su pojedine operacije odobravane na najvišem nivou Kremlja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak