Nova eskalacija: SAD ponovo napale Iran, borbeni avioni izveli napade na nekoliko lokacija
Snage Centralne komande SAD-a (CENTCOM) izvele su 26. juna napade na Iran kao snažan odgovor, na kako ističu, na jučerašnji napad na komercijalni brod koji je prolazio kroz Hormuški moreuz.
Američki predsjednik Donald Trump optužio je Iran da je napao teretni brod u Hormuškom moreuzu sa četiri drona, u objavi na svojoj mreži Truth Social.
"Jedan od dronova direktno je pogodio gornju palubu velikog i veoma skupog teretnog broda, dok su tri druga presretnuta", rekao je Trump.
Damir Mašić o Zmajevima i humanitarnoj akciji: "Ideja je došla u 2 ujutru, neka se raduju svi"
Američki predsjednik je naveo da je napad kršenje postojećeg primirja između SAD-a i Irana, kako je definirano u Memorandumu o razumijevanju između dvije zemlje.
Kao odgovor, američka Centralna komanda (CENTCOM) saopćila je da je izvela nove udare na Iran. Američki avioni napali su iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske lokacije nakon što je Iran 25. juna pogodio M/V Ever Lovely dronom u jednom smjeru.
Naglasili su kako je brod pod singapurskom zastavom izlazio iz Hormuškog moreuza duž omanske obale u vrijeme iranskog napada.
"Neopravdana agresija iranskih snaga na komercijalno brodarstvo jasno je prekršila primirje. Nadalje, opasno ponašanje Irana potkopalo je slobodu plovidbe jer trgovina sve više teče kroz vitalni međunarodni trgovinski koridor", saopćili su.
Poručili su i kako snage CENTCOM-a nastavljaju pružati koordinaciju sigurnog prolaza i podršku komercijalnim brodovima koji prolaze kroz moreuz.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.