Stravični zločini tokom jednogodišnje ISIS-ove okupacije Mosula: Djeca i žene najveće žrtve

Radiosarajevo.ba
Stravični zločini tokom jednogodišnje ISIS-ove okupacije Mosula: Djeca i žene najveće žrtve

Ovih dana se navršava godina od kako je teroristička organizacija ISIS preuzela kontrolu nad drugim  najvećim iračkim gradom Mosulom i mjestima na sjeveru zemlje, a tim povodom je konferenciju za novinare održao irački ministar za ljudska prava Mohammed Mehdi al-Beyati i iznio podatke o stravičnim zločinima koje su teroristi počinili u protekloj godini, javlja Anadolu Agency (AA).

Beyati je kazao da su militanti ISIS-a počinili brojne zločine na vjerskoj i etničkoj osnovi i da su njihove najveće žrtve pripadnici nešiitskih zajednica na sjeveru Iraka. Naveo je primjer kako je na etničkoj i vjerskoj osnovi u mosulskom zatvoru Badush ISIS pogubio najmanje 540 osoba.

„Obaveza iračke vlasti je da otkrije sve zločine koje je ISIS počinio. Ta teroristička organizacije je strijeljala 1.700 osoba u vojnom zatvoru Spyker u Salahaddinu. Do sada smo iz 13 masovnih grobnica ekshumirali i nadležnim organima predali 594 tijela. Nedavno smo u mjestu Alem otkrili nove tri grobnice i ekshumirali posmrtne ostatke 13 osoba“, kazao je Beyati.

Ističući da su u Mosulu, Tikritu, Enbaru i drugim gradovima pod kontrolom ISIS-a uspostavljeni takozvani „šerijatski sudovi“, Beyati tvrdi da je ISIS na tim sudovima strijeljao brojne lidere sunitskih, jezidskih i drugih plemena, te izrekao brojne kazne zatvora, odsijecanja ekstremiteta i druge kazne stanovnicima tih mjesta.

„Imamo pouzdane dokaze da ISIS u artiljerijskim napadima na civilno stanovništvo koristi bombe sa otrovnim gasom hlora. U Enbaru, Diyali, Mosulu i Tikritu su pogubljene desetine zarobljenih pripadnika iračkih snaga. Tamo su otvoreni brojni specijalni zatvori za mučenje i zlostavljanje zarobljenih ljudi“, rekao je Beyati.

Podsjetivši da su snage ISIS-a sa područja koja kontroliraju protjerali sve kršćane, Turkmene i jezide i zaplijenili svu njihovu imovinu, Beyati je kazao da su žrtve ISIS-a sve kategorije stanovništva, uključujući žene, djecu i stare osobe.

„ISIS je kidnapovao više od 900 žena u jezidskim selima i prodavao ih u Mosulu i mjestima koja kontrolira u susjednoj Siriji. Te žene su žrtve najstravičnijih zlostavljanja“, naglasio je irački ministar za ljudska prava Beyati.

Dodao je da su svi stanovnici gradova pod kontrolom ISIS-a žrtve njihove vlasti i sile, te se moraju odijevati i ponašati u skladu sa njihovim uredbama, a da su svi doktori u bolnicama strijeljani ako bi odbili da isključivo lijeće pripadnike ISIS-a.

„ISIS kidnapuje djecu u Mosulu i prodaje ih kao žive bombe. U tim dijelovima zemlje u potpunosti je devastirana sva kulturno-historijska baština. Srušene su 42 kršćanske crkve i najmanje 25 jezidskih bogomolja“, rekao je Beyati.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak