Stiže najjači tajfun ove godine: Zatvaraju se škole i firme, otkazane stotine letova

0
Hina
Stiže najjači tajfun ove godine: Zatvaraju se škole i firme, otkazane stotine letova

Hong Kong se u utorak priprema za supertajfun Ragasa, najsnažniji tropski tajfun na svijetu ove godine, zbog čega su škole zatvorene, a oko 700 letova otkazano.

Ragasa, s vjetrovima do 220 km/h, približava se južnoj kineskoj pokrajini Guangdong, saopćio je Hongkonški opservatorij, koji planira podići signal tajfuna na razinu 8, treću najvišu. Očekuju se uraganski udari vjetra i obilne kiše, uz porast razine mora do pet metara, usporediv s razornim tajfunima Hato 2017. i Mangkhut 2018. godine.

Vlasti su stanovnicima podijelile vreće pijeska, a građani su stvarali zalihe hrane, zbog čega su se police u supermarketima brzo ispraznile, a cijene povrća naglo porasle. Hongkonška berza ostat će otvorena unatoč nevremenu.

Semir Efendić za Radiosarajevo.ba: "Ideologija kojoj robuje Max Primorac učestvovala u Holokaustu"

Ragasa je u ponedjeljak pogodila sjeverne Filipine, gdje su vlasti stavile agencije u stanje pune pripravnosti. Kineske vlasti u Guangdongu i drugim južnim provincijama aktivirale su mjere zaštite od poplava, dok su Macau i Shenzhen zatvorili škole i pripremili skloništa. Tajvan je evakuirao više od 6.000 ljudi s ugroženih područja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak