Stigla reakcija Volodimira Zelenskog nakon što je Vladimir Putin proglasio božićno primirje

3
Radiosarajevo.ba
Stigla reakcija Volodimira Zelenskog nakon što je Vladimir Putin proglasio božićno primirje

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski komentirao je kasno sinoć naredbu prvog čovjeka Rusije Vladimira Putina o prekidu vatre tokom pravoslavnog Božića.

Podsjetimo, Putin je naredio jučer primirje u Ukrajini koje će trajati dan i pol. Primirje je, saopćio je Kremlj, Putin naredio kako bi se obilježio Božić, koji pravoslavci slave u subotu.

"Sada žele iskoristiti Božić kao paravan kako bi barem na neko vrijeme zaustavili napredovanje naših momaka u Donbasu i dovezli opremu, municiju i trupe bliže našim položajima. Što će time postići? Samo još veći broj žrtava. Svi u svijetu znaju da Kremlj koristi primirja ili zatišja kako bi se rat jače zahuktao", rekao je Zelenski i dodao:

Snijeg zabijelio dijelove BiH: Padavine će zahvatiti i ostatak zemlje u narednim danima

Ukrajina poslala poruku Rusiji nakon što je Putin "naredio primirje"

"Da bi sukob što prije završio, potrebno je nešto sasvim drugo. Potrebno je da građani Rusije smognu hrabrosti i oslobode se svog sramotnog straha od jednog čovjeka u Kremlju barem na 36 sati tokom Božića. Vaš strah od njega uništava vašu zemlju. Rat u Ukrajini će završiti kada iz nje odu ruski vojnici ili ih mi izbacimo".

Među prvim reakcijama iz Ukrajine bila je i sekretara Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu Ukrajine Aleksija Danilova koji je izjavio da ta zemlja neće voditi pregovore s Rusijom o božićnom primirju.

On je na Twitteru prijedlog za primirje nazvao "lažima i licemjerjem".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak