Socijaldemokrate u Evropskom parlamentu traže sankcije za Milorada Dodika

1
Radiosarajevo.ba
Socijaldemokrate u Evropskom parlamentu traže sankcije za Milorada Dodika

Socijaldemokrate u Evropskom parlamentu su u pismu predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen izrazili “veliku zabrinutost u vezi s nedavnim događajima u Bosni i Hercegovini”.

Pozvali na uvođenje sankcija predsjedniku bh. entiteta Republike Srpske Miloradu Dodiku, kao i drugim zvaničnicima koji “ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet” zemlje.

U pismu zastupnici Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D) grupe navode da je dana 9. januara 2023. godine u Istočnom Sarajevu organizovana “neustavna i protuzakonita proslava osnivanja Republike Srpske, “obilježavanje događaja koji su doveli do smrti 100.000 ljudi, dok je stotine hiljada ljudi prisiljeno na bijeg“.

Podignuta optužnica protiv Amira Pašića Faće zbog psihičkog nasilja

Dodik kipti od bijesa nakon nove izjave Schmidta: 'Lažno se predstavlja, već i bezočno laže'

“Ovo je samo posljednja eskalacija tekuće secesionističke retorike i aktivnosti Milorada Dodika, kojeg su Sjedinjene Američke Države nedavno sankcionirale zbog "podrivanja stabilnosti regije Zapadnog Balkana korupcijom i prijetnjama dugogodišnjim mirovnim sporazumima". S obzirom na ozbiljnost situacije, bili smo iznenađeni što nismo vidjeli aktivniju osudu od Evropske komisije. Vjerujemo da je apsolutno neophodno da Komisija, umjesto da retroaktivno reaguje, proaktivno stupi u kontakt s relevantnim vlastima kako bi spriječila neustavne marševe i izjave o poricanju genocida i podrži institucije BiH, uključujući tužioce, da poduzmu brze mjere ako je to potrebno”, naveli su.

Naveli su da se “namjerno ugrožavanje jedinstva BiH” od Milorada Dodika i njegovih saveznika ne smije nastaviti, te pozvali na “odlučnu akciju Komisije, uključujući i komesara za proširenje EU Olivera Varhelija”.

“Kao što je istaknuto u nedavno usvojenom godišnjem izvještaju Evropskog parlamenta o CFSP-u (Zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici), vjerujemo da bi EU trebala uvesti ciljane sankcije protiv destabilizirajućih aktera u Bosni i Hercegovini, uključujući one koji ugrožavaju njen suverenitet i teritorijalni integritet, posebno Milorada Dodika, kao i drugih visokih visokih zvaničnika Republike Srpske i zvaničnika trećih zemalja koji pružaju političku i materijalnu podršku secesionističkoj politici”, stoji u pismu.

[twitter]https://twitter.com/N1info/status/1620784106215968768[/twitter]

Na kraju je navedeno da zastupnička grupa S&D ostaje posvećena putu zapadnog Balkana ka EU, te da im je u cilju punopravno članstvo u Evropskoj uniji za sve zemlje zapadnog Balkana.

“Sa statusom kandidata za članstvo u EU, koji je BiH dodijeljen u decembru 2022. godine, čelnici zemlje sada moraju ispuniti neophodne reforme za transformaciju BiH u potpuno funkcionalnu državu, s evropskom budućnošću, kao i napustiti nacionalističku retoriku prošlosti. Računamo na vašu snažnu akciju u ovom pravcu”.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak