Smanjen broj beba zaraženih HIV-om

Radiosarajevo.ba
Smanjen broj beba zaraženih HIV-om

Južnoafrički zdravstveni program čiji je cilj sprečavanje da se infekcija HIV virusom prenese s majke na nerođenu djecu i bebe, omogućava da svake godine do 70.000 djece bude zaštićeno od ove zaraze. To predstavlja ogroman uspjeh u zemlji u kojoj ima gotovo šest miliona ljudi zaraženih HIV virusom ili oboljelih od side, prenijele su agencije.

Ukoliko se testiranjem trudnice ustanovi da je zaražena HIV-om, ljekari joj nude besplatan tretman koji se sastoji u uzimanju antiretroviralnih lekova tokom trudnoće i nakon porođaja, kao i jedne ekstra doze medikamenata tokom porođaja. Time se smanjuje rizik da nerođeno dijete bude zaraženo HIV virusom preko pupčane vrpce, ili da beba bude zaražena majčinim tjelesnim fluidima tokom porođaja ili kasnije tokom dojenja. 

Novorođenče, također, dobija nekoliko kapi antiretroviralnog sirupa, kao dodatnu prevenciju od zaraze. 

Do prije 10 godina u Južnoj Africi ovakav tretman nije čak bio dozvoljen, a bila je raširena i sumnja u ispravnost dijagnostike zaraze HIV-om i u korisnost antiretroviralnih lijekova. Tadašnji južnoafrički predsjednik Tabo Mbeki je čak dovodio u pitanje i činjenicu da HIV virus izaziva sidu. 

Južnoafrički ustavni sud je, međutim, 2002. godine naložio da se za buduće majke, koje su HIV pozitivne, besplatno obezbjede antiretroviralni lijekovi. 

Prije toga se gotovo trećina južnoafričke djece rađala već inficirana HIV virusom, dok je danas udio zaražene novorođenčadi opao na četiri posto. 

Ovaj rezultat je tim značajniji što svaka druga HIV virusom zaražena beba zbog općeg siromaštva u Južnoj Africi ne doživi peti rođendan. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak