Sirijski narod pita: Zašto svijet šuti?
Šokantna eskalacija ubojstava, mučenja, proizvoljnih pritvaranja i bezobzirnog razaranja domova u Siriji ukazuje na hitnu potrebu za odlučnom međunarodnom akcijom kako bi se zaustavili sve rašireniji napadi na civile od strane vladinih snaga i paravojnih postrojbi, koji prolaze u potpunosti nekažnjeno, navodi Amnesty International (AI) u novom izvještaju.
Izvještaj na sedamdeset stranica, Deadly Reprisals, bilježi nove dokaze o široko rasprostranjenom i sustavnom kršenju ljudskih prava, uključujući zločine protiv čovječnosti i ratne zločine
Donatella Rovera, viša savjetnica za krizne situacije AI, koja je nedavno provela nekoliko tjedana istražujući kršenja ljudskih prava u sjevernoj Siriji, poručila je:
„Više od godinu dana Vijeće sigurnosti UN-a oklijeva, dok se u Siriji odvija prava kriza ljudskih prava. Vrijeme je da se poduzmu konkretne akcije kako bi se okončala kršenja te počinitelje privelo pravdi“.
Odveli, strijeljali, pa zapalili
Kako je saopćio AI Hrvatske, iako bez službenog dopuštenja sirijskih vlasti za ulazak u zemlju, tim AI uspio je istražiti situaciju na području sjeverne Sirije i zaključio je da su vladine snage i paravojne postrojbe odgovorne za teška kršenja ljudskih prava i ozbiljne povrede međunarodnog humanitarnog prava.
AI je posjetio 23 grada i sela u oblastima Aleppo i Idlib, uključujući i područja na kojima su sirijske vladine snage pokrenule napade širokih razmjera, čak i tijekom pregovora o provedbi tzv. plana od šest tačaka UN-a i Arapske lige o prekidu vatre u martu i aprilu. U svakom posjećenom gradu i selu ožalošćene obitelji opisivale su u razgovoru za AI kako su vojnici odvodili njihove rođake – mlade i stare, uključujući i djecu – i strijeljali ih, a u nekim slučajevima tijela ubijenih i zapalili.
Vojnici i shabiha paravojne jedinice palili su domove te pucali nasumice na stambena područja, ubijajući i ranjavajući civile prolaznike. Oni koji su uhićeni, uključujući bolesne i starije osobe, rutinski su mučeni, ponekad i do smrti. Mnoge su osobe prisilno nestale, a njihova sudbina i dalje je nepoznata
U periodu od sredine aprila do kraja maja 2012, AI proveo je istragu na terenu u sjeverozapadnim oblastima Aleppo i Idlib, uključujući i okruge Jabal al-Zawya i Jabal Wastani. Istraživanje je uključivalo više od 200 razgovora s rodbinom ubijenih i uhićenih, s ljudima čiji su domovi i imovina spaljeni, uništeni ili opljačkani, s preživjelima u napadima te sa svjedocima i puštenim pritvorenicima
„Gdje god sam otišla srela sam prestrašene stanovnike koji su me pitali zašto svijet čeka i ne čini ništa,“ izjavila je Rovera. „Takva pasivnost međunarodne zajednice u konačnici potiče daljnje povrede ljudskih prava. S obzirom na to da se stanje pogoršava, a broj civilnih žrtava raste svakodnevno, međunarodna zajednica mora djelovati i zaustaviti nasilje“.
Vlada je napadala gradove i sela za koje je smatrala da su uporišta opozicije, bez obzira na to jesu li ta mjesta uistinu bila poprišta sukoba sa Sirijskom oslobodilačkom vojskom (FSA) ili ne. U Aleppu, najvećem sirijskom gradu, AI je u nekoliko navrata u posljednjoj sedmici maja uočio uniformirane snage sigurnosti i pripadnike paravojnih postrojbi u civilu kako pucaju na mirne prosvjednike, ubijajući i ranjavajući prosvjednike i prolaznike, uključujući i djecu. Obrasci kršenja ljudskih prava na ovom području nisu izoliran slučaj, već su prisutni diljem zemlje, uključujući i napad sirijskih snaga na Hulu 25. maja. Tamo je, prema UN-u, ubijeno 108 ljudi, od toga 49 djece i 34 žene.
Od početka proreformskih prosvjeda u februaru 2011, AI zabilježio je imena više od 10.000 ljudi koji su ubijeni tijekom nemira, premda bi stvarni broj mogao biti znatno veći.
Zahtjevi Rusiji i Kini
U izvještaju, AI poziva Vijeće sigurnosti UN-a da zatraži od tužitelja Međunarodnog kaznenog suda da pokrene istragu o stanju u Siriji, te da stavi embargo na izvoz oružja u Siriju kako bi se zaustavila doprema oružja sirijskoj vlasti. Zahtijeva i od vlada Rusije i Kine da odmah obustave transfer oružja, strijeljiva, vojne, sigurnosne i policijske opreme te osoblja sirijskoj vlasti.
AI dao je brojne preporuke sirijskim vlastima, koje bi, ukoliko budu provedene, omogućile prekid široko rasprostranjenih kršenja ljudskih prava koja se trenutno odvijaju, a koja čine zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Međutim, čini se da sirijska vlada nema namjeru prekinuti, a još manje istražiti te zločine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.