Šef Siemensa otkrio šta koči Njemačku: "Moramo više da radimo"
Reformski paket koji je njemačka vlada skoro najavila bavi se mnogim važnim problemima, ali daleko od toga da ih rješava sve, izjavio je direktor Siemensa Roland Busch.
Buš je član privredne inicijative "Made for Germany" koja krajem septembra planira razgovore sa vladom o novim reformama, piše dpa.
Inicijativa je prije godinu dana imala prvi sastanak sa kancelarom Friedrichom Merzom.
Akademik Slobodan Blagojević: Povratak Biblioteke u Vijećnicu bio bi važan čin za duh Sarajeva i BiH
"Sada mjere moraju brzo i vidljivo da se sprovedu, a potrebno je pokrenuti i dodatne reforme", rekao je u ponedjeljak Busch.
Kao konkretan primjer je naveo fleksibilnije radno vrijeme.
Loša vijest za građane BiH koji žive u Njemačkoj: Kirije nezaustavljivo rastu
Njemačka je, kako je rekao, "jedina zemlja koja radno vrijeme reguliše po danu, a ne po sedmici".
Osim toga, stopa zaposlenih koji rade skraćeno je previsoka, ocijenio je Busch. "Ukupno gledano, u Njemačkoj moramo više da radimo."
Inicijativa sada okuplja 139 kompanija i investitora iz različitih sektora. Oni su najavili da će do 2028. uložiti više od 800 milijardi eura (1.5 milijardi KM) u Njemačku kao privrednu lokaciju.
Ipak, nije jasno koliki dio tog iznosa predstavlja ulaganja koja prevazilaze već ranije planirane investicije.
Reformski paket vlade "značajno je ojačao povjerenje međunarodnih investitora i dodatno povećao interesovanje za Njemačku kao lokaciju", izjavio je direktor Deutsche Banke Christian Sewing.
Strani investitori namjeravaju da u Njemačkoj ulože "znatna sredstva", najmanje 100 milijardi eura (195,58 milijardi KM), dodao je Sewing.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.