Rastu tenzije zbog poteza Njemačke: 'Pokazali su srednji prst ostatku Europe'

8
Radiosarajevo.ba
Rastu tenzije zbog poteza Njemačke: 'Pokazali su srednji prst ostatku Europe'

Prije deset godina, kada je Europa bila u jeku krize, Njemačka je predvodila akciju štednje. Sada se ostatak Europe ljuti zbog velike potrošnje Njemačke na energetske subvencije za koje se boje da bi mogle pogoršati podjelu između bogatih i siromašnih.

Teško da pomaže ovim rastućim napetostima to što je upravo pogrešna ovisnost Berlina o ruskom plinu pomogla pokrenuti energetsku krizu u europskom bloku.

U EU-u raste neslaganje, osobito u Italiji i Francuskoj oko njemačkog golemog paketa vrijednog 200 milijardi eura najavljenog prošle sedmice za ublažavanje energetske krize. Čini se da će se sve to sada vjerojatno rasplamsati na summitu EU-a u petak u Pragu, kada će se čelnici pozabaviti pitanjem rastućih troškova energije i njihovim gospodarskim posljedicama, piše Politico.

Poznat identitet četiri osobe koje su uhapšene zajedno sa Nenadom Nešićem

Sjeverni tok 1 i 2: Strah u Europi zbog misterioznih oštećenja na ruskim gasovodima

"Njemačka je ovim paketom pokazala veliki srednji prst ostatku Europe", rekao je jedan dužnosnik EU. "To je stvarno podiglo temperaturu s drugim zemljama", dodao je. 

Duboki džepovi Njemačke već su potaknuli probleme tokom pandemije koronavirusa, kada su zemlje trošile milijarde u sredstva za spašavanje svojih gospodarstava. Ogromna financijska moć Njemačke omogućila je spašavanje gospodarstva, dok su siromašnije nacije 'pucale'. Došlo je do velike podjele na jedinstvenom tržištu dok njemačke tvrtke stječu prednost koju financira država.

Njemačka sada ima teret odgovornosti da pokaže solidarnost, može se čuti iz drugih država, a ne samo da brine o sebi.  "Nijemce više brine opskrba plinom nego cijena, ali za ostalih 26 zemalja to nije tako", rekao je talijanski ministar energetike Roberto Cingolani u nedjelju za Rai TV.

Nijemci objavili spisak i upute građanima: Šta moraju imati u slučaju katastrofe i krize?

Europska komisija također je u ponedjeljak pozvala zemlje da koordiniraju svoje mjere spašavanja i izbjegnu potkopavanje jedinstvenog tržišta. "Akcije poduzete na nacionalnoj razini imaju važne učinke na druge države članice, stoga je koordinirani pristup na europskoj razini važniji nego ikad", rekao je u ponedjeljak povjerenik EU za gospodarstvo Paolo Gentiloni nakon sastanka ministara financija.

Čak je i talijanski premijer u odlasku Mario Draghi uputio rijedak ukor Njemačkoj. "Ne možemo se podijeliti prema našem fiskalnom manevarskom prostoru, potrebna nam je solidarnost", rekao je.

Scholz: Članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU-u je u našem interesu

Guido Crosetto, suosnivač Brata Italije, stranke za koju se očekuje da će voditi sljedeću talijansku vladu, napisao je na Twitteru da odluka Njemačke "koja nije dogovorena, nije podijeljena, nije priopćena, prijeti u korijenu Uniji".

Niti Francuska nije zadovoljna. "Ključno je da očuvamo jednake uvjete između država članica eurozone i između država članica općenito", rekao je francuski ministar financija Bruno Le Maire, na putu na sastanak ministara financija eurozone u ponedjeljak u Luksemburgu. "Ako nema konzultacija, ako nema solidarnosti, ako nema ciljane potpore poslovanju, ako nema poštovanja jednakih uvjeta, riskiramo fragmentaciju eurozone", rekao je francuski ministar financija. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak