Putin skupo plaća ofanzivu: Prisiljen nastaviti nepopularnu praksu

16
Radiosarajevo.ba
Putin skupo plaća ofanzivu: Prisiljen nastaviti nepopularnu praksu

Dekret kaže da se mobilizacija odnosi na sve građane u dobi od 18 do 30 godina i obuhvata period od aprila do jula.

Ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je mobilizaciju 160.000 ljudi za vojnu službu.

Dekret, koji je prenijela novinska agencija Interfax, a koji je također objavljen na vladinom sajtu za pravne obavijesti, kaže da se mobilizacija odnosi na sve građane u dobi od 18 do 30 godina i obuhvata period od aprila do jula.

Teško povrijeđena pješakinja u nesreći u Sarajevu: Za volanom Porschea bio policijski službenik

U službenom saopćenju također je navedeno da će "vojnici, mornari, narednici i podoficiri čija je vojnoredovna služba istekla" biti otpušteni iz vojne službe.

Ruska vojska tradicionalno vrši mobilizaciju dva puta godišnje, jednom na proljeće i ponovo na jesen.

Jesenska mobilizacija, koja je trajala od oktobra do decembra prošle godine, dovela je do toga da 133.000 regruta bude poslano u vojsku na godinu dana vojne službe.

U januaru prošle godine, Putin je potpisao zakon kojim je podignuta gornja granica za mobilizaciju sa 27 na 30 godina.

Ruski mediji su izvijestili da je od decembra prošle godine broj osoblja u ruskim oružanim snagama porastao na gotovo 2,4 miliona, od kojih je 1,5 miliona vojno osoblje.

Ruske snage su polako ostvarivale teritorijalne dobitke u Ukrajini tokom prošle godine, ali to je došlo po visokoj cijeni.

Najnovija procjena Ujedinjenog Kraljevstva u decembru, koja je u skladu sa podacima Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine, pokazuje da je Rusija izgubila više od 768.000 vojnika od početka rata. Statistika ne precizira da li se radi o poginulim ili ranjenim, ali opšti konsenzus je da ovo uključuje mrtve, ranjene, nestale i zarobljene.

Novembar i decembar su zabilježili najveći gubitak, sa dnevnim vrhom od 2.030 ruskih vojnika izgubljenih u novembru — što je najviše od početka ruske potpune invazije 2022. godine, prema podacima Ukrajinskog Generalštaba.

Početkom decembra, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da je Ukrajina izgubila 43.000 vojnika na bojnom polju od početka rata.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (16)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak