Procurjeli dokumenti: Eurovizija ove godine bez LGBTIQ+ i propalestinskih zastava?
Procurjeli dokumenti do kojih je došla danska nacionalna televizija otkrivaju revidirana pravila za ovogodišnji Eurosong koji će se održati u Švicarskoj, a koja će omogućiti navijačima da donesu i istaknu bilo koju zastavu sve dok ne krši određena ograničenja.
Pravila zabranjuju rasističke ili diskriminatorne zastave koje uključuju simbole koji potiču mržnju ili nasilje, kao i uvredljive ili klevetničke transparente, ili zastave i simbole zabranjenih terorističkih grupa kao što je Hamas.
EBU je također uveo strožija pravila o zastavi za izvođače jer se bori da zaštiti političku neutralnost takmičenja, tvrdi NL Times.
Lagani petak u Sarajevu: Šetnja gradom, kafa na Baščaršiji i miris ćevapa
Europska radiodifuzna unija (EBU), koja vodi takmičenje, promijenila je svoju politiku kako bi dozvolila sve "zakonski dozvoljene" zastave u publici.
Eurovizija bi trebalo da bude striktno nepolitičko takmičenje, ali neki su pozvali da se Izrael ukloni iz programa zbog rata u Gazi.
Sadrži štetne tvari: Parfem koji obožavamo u BiH povučen sa tržišta Europe
EBU je prema novim dokumentima zabranio pjevačima da mašu bilo kojom zastavom osim svojim nacionalnim transparentom tokom nastupa ili zvaničnih događaja vezanih za takmičenje ili koji uključuju izvođače. Zabrana se odnosi na zastavu duge, simbol LGBT ponosa, kao i na palestinsku zastavu.
Međutim, izraelski mediji izvještavaju da će nova pravila omogućiti publici da maše palestinskom zastavom tokom takmičenja, koje je prošle godine privuklo hiljade demonstranata u švedski grad Malmo u znak protesta protiv učešća Izraela.
Palestinska zastava je zabranjena u areni kao rezultat kontroverze, ali Eric Saade, švedska pop zvijezda, izbjegao je pravilo noseći keffiyeh šal, uobičajeni simbol propalestinske podrške, na svom zglobu tokom polufinala.
Neki gledaoci su također optužili EBU za utišavanje publike koja je zviždala tokom izvođenja pjesme Hurricane Eden Golan, izraelske učesnice tokom finala 2024. godine. Tvrdili su da je emiter koristio tehnologiju kako bi utišao podsmijeh, koji se pojačao dok je tada 20-godišnjakinja pjevala posljednji stih na hebrejskom.
Na ovogodišnjem takmičenju Izrael će predstavljati Yuval Raphael, preživjeli napad na muzički festival Nova, koji će izvesti pjesmu pod nazivom New Day Will Rise.
Ovo nije prvi put da su zastave duginih boja zabranjene na Euroviziji, a članovi publike su zamoljeni da ih ostave izvan arene u Malmeu. EBU je 2016. zabranio palestinsku zastavu i zastave terorističke grupe ISIL, ali je zabranio i velšku i škotsku zastavu, dopuštajući samo zastavu Unije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.