Popularno mjesto za turiste iz bh. susjedstva: Evo kako se kreću cijene hrane i pića u Grčkoj
Ljetnja sezona je punom jeku a mnoge koji tek planiraju na more u Grčku brine kakve će ih cijene dočekati i koliki će na kraju odmora biti ceh.
Prema iskustvu srbijanskih turista koji su već tamo, cijene jesu više nego ranijih godina, ali cjenovnik pića, hrane i ležajki se razlikuje od mjesta do mjesta, pa tako ona najposjećenija imaju najviše cijene.
Činjenica je da su Grci do skoro 'držali' sasvim pristojne cijene i hrane i smještaja, pa ni ne čudi što većina građana Srbije godinama ljetuje upravo kod njih. Ipak inflacija, i nepovoljna ekonomska slika na globalnom nivou, poljuljali su ovaj dugogodišnji trend i cijene u Grčkoj su se kao i svim zemljama promijenile.
Pas Medo sa Cetinja i dalje čeka dječake: "Zar toliko tuguješ? Zar toliko tvoja duša se raspada?"
U poznatom turističkom mjestu Neos Marmaras, koje je inače jedno od najpopularnijih za srbijanske turiste, cijene pića kreće se od pet eura, koliko košta kafa. Piva se kreću od šest eura, a kokteli koštaju devet eura, i to su cijene u kafićima na plaži.
Kada je u pitanju hrana, i ove godine u Grčkoj je najjeftiniji giros, koji se kreće od pet eura, a nekim restoranima naplaćuju i do 10. Pizza za jednu osobu je sedam eura, a približno koštaju i salate i paste, i to su cijene za lajt varijante. Malo jači obrok koji uključuje meso je oko 20 eura.
Vrtoglave cijene na poznatom balkanskom ljetovalištu: Pivo košta 72 KM, a limunada čak 90 KM
"Cijene variraju od restorana do restorana. Mi uglavnom volimo da promijenimo, pa smo primjetili da nigdje nisu iste. Giros se kreće od pet eura ali je u nekim restoranima i do 10 eura, sve zavisi kako služe, i koji restoran je u pitanju. Ražnjići ili obrok koji uključuje meso su oko 15, 20 eura", kaže za Blic Milica koja se trenutno nalazi u Grčkoj.
Prema riječima sagovornice, ležajke se u ovom turističkom mjestu dobijaju besplatno kao i suncobran uz poručeno piće. I kako kaže to važi za cijeli dan. Ipak, ističe da ima mjesta koja naplaćuju ovu uslugu posebno.
"Neki objekti se izdvajaju i traže i pored naručenog pića da se odmah plati suncobran i dvije ležajke, i to oko 20 eura. Negdje se traži i više, ali sve zavisi da li je u pitanju rezort ili ekskluzivan hotel ili slično", kaže sagovornica.
Da li je ovo najjeftinije mjesto u Grčkoj: Prodaju hranu i piće, a ništa nije skuplje od - 2,5 eura
Kako nam dalje objašnjava, cijene u Grčkoj u supermarketima su skoro kao i kod nas, pa za one koji se odlučuju da zaobiđu restorane, ne isplati se da nose hranu iz Srbije.
Ove godine je grčka vlada zatražila od velikih lanaca supermarketa da snize ili ne povećavaju cijene osnovnih namirnica. Ovaj zahtjev prihvaćen je od strane većine supermarketa, koji su napravili listu proizvoda sa niskim cijenama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.