Počelo suđenje u slučaju Khashoggi: Tužioci traže smrtnu kaznu za pet osoba
Suđenje za 11 osoba zbog ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija počelo je danas u saudijskoj prijestonici Rijadu, javili su državni mediji.
Tužioci su zatražili smrtnu kaznu za pet osumnjičenih.
Khashoggi, ugledni kritičar saudijske vlde koji je živio u SAD-u, ubijen je nakon što je ušao u saudijski konzulat u Istanbulu 2. oktobra prošle godine.
Tužioci navode da je on ubijen u operaciji "odmetnutih" agenata poslanih da ga uvjere da se vrati u kraljevstvo.
Saudijska Arabija odbila je turski zahtjev da izruči 18 osumnjičenih osoba radi suđenja, među kojima 15 navodnih agenata za koje tvrdi da su poslani u Istanbul da izvrše ubistvo.
Saudijski državni mediji objavljuje malo informacija o suđenju osim da je prvo ročište u krivičnom sudu koji se bavi tim slučajem počelo i da su advokati osumnjičenih bili prisutni.
Saudijska novinska agencija javila je da na zahtjeve Turskoj radi pružanja dokaza još nije bilo odgovora.
U prethodnim vijestima javljeno je da je još deset osoba također pod istragom.
Imena osumnjičenih nisu zvanično objavljena.
U novembru je zamjenik državnog tužioca Shalaan bin Rajih Shalaan saopćio kako su istražitelji zaključili da je obavještajni zvaničnik naredio Khashoggijevo ubistvo i da je smrtonosna injekcija unešena u konzulat.
"Zvaničnik je bio zadužen da razuvjeri disidentskog novinara da se vrati u zalivsko kraljevstvo", dodao je on.
"Khashoggijevo tijelo raskomadano je u zgradi konzulata a dijelovi tijela predani su lokalnom "kolaboratoru" izvan diplomatskog objekta", navodi Shalaan.
Posmrtni ostaci ubijenog novinara još nisu pronađeni.
Turska je identifikovala 15 osoba za koje se vjeruje da su saudijski agenti koji su doputovali i otputovali s međunarodnog aerodroma u Istanbulu u vrijeme prije i poslije ubistva. Da li je iko od njih sada na suđenju u Rijadu ostalo je, međutim, nepoznato.
Na suđenju se neće pojaviti krunski princ Mohammed bin Salman, sin kralja Salmana i saudijski de facto vladar, koga neki na Zapadu optužuju da stoji iza ubistva.
Američki zvaničnici su, sudeći po medijskim izvještajima, tvrdili da bi za takvu operaciju trebalo prinčevo odobrenje.
Princ Mohammed negirao je bilo kakvu ulogu u ubistvu i izjavio je da se "tako gnusan zločin ne može opravdati".
SAD je uveo sankcije za 17 saudijskih zvaničnika, među kojima je i Saudu al-Qahtaniju, bivši savjetnik krunskog princa za kog navode da je "dio planiranja i provedbe operacije" koja je dovela do Khashoggijevog ubistva.
Ipak je ostalo nejasno da li je ikome od njih 17 danas započelo suđenje, prenosi BBC.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.