Njemačka prošlost na sudu: 60 godina suđenja za Auschwitz

2
DW
Njemačka prošlost na sudu: 60 godina suđenja za Auschwitz

Nakon Drugog svjetskog rata, Nijemci su potiskivali nacističku prošlost umjesto suočavanja s vlastitom odgovornošću. Iznenadno suđenje za Auschwitz, koje je počelo 20. decembra 1963. u Frankfurtu, predstavljalo je izuzetak od tog obrasca.

Rudolf Vrba, koji je preživio Auschwitz, opisivao je strahote logora: "Ljudi su istjerivani iz vagona, to je radio SS (Schutzstaffel). Mi smo stajali u redu i bilo nam je zabranjeno pod prijetnjom smrti da razgovaramo s nekim od novih zarobljenika."

Suđenje je bilo izuzetno teško ostvariti u poslijeratnoj Njemačkoj, gdje su mnogi nacisti pravili karijeru. Međutim, zahvaljujući naporima glavnog hesenskog državnog tužitelja Frica Bauera, suđenje je započeto. On je, kao Jevrej i socijaldemokrat, imao osobni interes za suočavanje s prošlošću.

Izjava Sergeja Lavrova izazvala strah među europskim zemljama: Otkrio ko im se potajno javlja

Proces je trajao 183 ročišta, a optuženi su bili osuđeni, ali pravno suđenje nije imalo značajan utjecaj. Presuda Saveznog suda štitila je mnoge SS-ubice, a promjene u praksi nisu došle sve do 2016.

Suđenje je imalo historijski značaj jer je omogućilo svjedočenje preživjelih i snimanje iskaza na tonsku traku. Iako su iskazi preživjelih bili ključni, većina SS-ubica nikada nije izvedena pred sud.

Objavljen izvještaj o zločinima nacista: Kako su doktori krivi za smrt nekoliko hiljada ljudi?

Svijest o nacističkim zločinima u Njemačkoj polako se mijenjala, ali dug put suočavanja s prošlošću još uvijek je predstojao.

Također, glasovi svjedoka s tog suđenja i dalje su dostupni na portalu Instituta Fric Bauer.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak