Nevjerovatan politički trijumf: Kako je Donald Trump (opet) pobijedio izbore?

8
Radiosarajevo.ba

Bio je to trenutak o kojem je maštao četiri godine. U 2:20 ujutro 6. novembra 2024. godine, Donald Trump se šepurio na pozornici u plesnoj dvorani na Floridi, okružen savjetnicima, stranačkim vođama, porodicom i prijateljima.

Associated Press još nije proglasio pobjednika predsjedničke utrke, ali je tada bilo jasno da su ga birači vratili na vlast. Zureći u more navijača koji nose crvene MAGA šešire, Trump je uživao u gotovo sigurnom trijumfu. "Postigli smo najnevjerovatniju političku stvar", rekao je Trump. "Amerika nam je dala neviđen i moćan mandat."

Kako je Trump (78) pobijedio na reizboru bit će tema u historijskim knjigama, a američki izbor već se može pratiti do nekih ključnih odluka.

Saobraćajna nesreća u Sarajevu: Povrijeđen pješak

Za Trumpove vrhunske saradnike, teza kampanje mogla bi se sažeti u jednostavan slogan:

"Maksimirajte muškarce i držite žene". To je značilo naglašavanje ekonomije i imigracije, što je Trump nemilosrdno činio. To je značilo skretanje pažnje sa haosa njegovog prvog mandata, zabrana abortusa koje je uveo i njegovog napada na američku demokratiju prije četiri godine.

To je značilo kampanju koja je izazvala ogorčenost razočaranih glasača i kapitalizirala kulturne frakture i plemensku politiku koju je Trump dugo koristio.

Najviše od svega, ishod se može pripisati jedinstvenoj figuri čiji je povratak u Bijelu kuću imao politički luk koji nije sličan nijednom u 250 godina američke historije. Trump je napustio funkciju 2021. godine nakon što je potaknuo gomilu pristalica da pretresu američki Kapitol na kraju pokušaja da se poništi njegov izborni poraz.

Tri godine kasnije, osmislio je politički povratak bez presedana. Trump je bez napora izbacio svoje rivale iz GOP-a, izbacio predsjednika Joea Bidena iz utrke i pobijedio potpredsjednicu Kamalu Harris u dominantnoj pobjedi koja je nadmašila gotovo svačija očekivanja. Usput, Trump je odbacio osudu od 34 tačke za krivično djelo i niz drugih krivičnih optužnica.

Razmjeri njegovog uspjeha bili su zapanjujući. Trump je prenio Sjevernu Karolinu, vratio Georgiju u svoju kolonu i probio tzv. Plavi zid. Njegova kampanja je nadmašila svoj cilj da izbaci muškarce i zadrži žene. Izlazne ankete su pokazale da je Tramp osvojio veliki broj Latino muškaraca u ključnim državama na bojnom polju, poboljšavši svoj broj sa tom grupom u Pensilvaniji sa 27% na 42%.

Orban u ekstazi: 'Najveći povratak u političkoj povijesti SAD-a'

Na nacionalnom nivou, Trumpova podrška među Latino muškarcima skočila je sa 36% na 54%. Trump je također povećao svoj udio glasača bez fakultetske diplome, stekao je poziciju među crnim glasačima u Pennsylvaniji i Wisconsinu, i ostao stabilan na nacionalnom nivou sa bjelkinjama, šokirajući demokrate koji su očekivali pobunu nakon Dobsa. Među prvim glasačima, Trump je povećao svoju podršku sa 32% prije četiri godine na većinu od 54%.

Kada je Trump pokrenuo ovu kampanju nakon trećeg uzastopnog prijekora na nacionalnim izborima, republikanski lideri pokušali su ga ignorirati. Njegovi primarni protivnici bili su previše plašljivi da bi se uhvatili u koštac sa njim. Kombinacija prijateljskih sudija i pravnih odlaganja dovela je do njegovih najprokletijih krivičnih suđenja nakon izbora. Do jula, Trumpov protivkandidat na općim izborima bio je nepopularan aktuelni predsjednik kojeg su mnogi smatrali prestarim da nastavi karijeru na tom poslu.

Biden je potvrdio te sumnje tek kada je probušio njihovu prvu i jedinu debatu. Ishitrena zamjena predsjednika u prvom mandatu sa Harisom od strane demokrata lišila ih je boljeg kandidata koji bi potencijalno mogao prikupiti širu podršku.

Glasači su olako prihvatili Trumpovu poodmaklu dob i sve nekoherentniju retoriku. Veći dio zemlje je Trumpove pravne probleme shvatio kao dio veće korumpirane zavjere da se njemu i njima uskrati moć. I on je imao koristi od globalne nemirnosti nakon pandemije COVID-19 koja je zbacila sadašnje lidere širom svijeta.

Posljedice mogu biti istorijske. Trump dominira američkom politikom već devet godina, a nakon četiri godine njegovog burnog boravka isprekidanog pobunom, zemlja je odlučila da ga ponovo postavi. Trump je vodio kampanju na autoritarnoj agendi koja bi poništila američke demokratske norme, a on se već sprema ispuniti to: masovno zatvaranje i deportacije migranata, osveta političkim neprijateljima putem pravosudnog sistema; raspoređujući vojsku protiv sopstvenih civila. Koliko daleko odlučuje da ide sa moći koju mu je dala javnost je pitanje koje će oblikovati sudbinu zemlje.

Donald Trump - novi predsjednik Amerike vraća se u Bijelu kuću

Polaznici u ranim večernjim satima izborne noći na Trumpovoj zabavi straže u kongresnom centru Palm Beach u West Palm Beachu, Florida, 5. novembra.

Trump je zauzeo neortodoksan pristup autsajderima. Neutralizirao je potencijalnu prijetnju treće strane nudeći Robertu F. Kennedyju Jr.-u kontrolu nad zdravstvenom politikom u zamjenu za odustajanje i podršku, tvrdi Kennedy.

Kampanja je svoje najintenzivnije terenske operacije u kritičnim državama prenijela grupama kao što su Turning Point USA i America First Works.

U posljednjim sedmicama trke, milijarder Elon Musk uložio je više od 100 miliona dolara u svoj vlastiti politički akcioni komitet kako bi pomogao Trumpu u nestabilnim državama. Obećao je vodstvo nove "komisije za efikasnost vlade" koja će nadgledati bezbroj federalnih agencija koje reguliraju njegove kompanije, Musk je unajmio zaposlene i potaknuo ih isplatama da dođu do birača.

On je lično kampovao u Pensilvaniji, koju su obje strane smatrale ključnom bojnom državom, i podijelio čekove od milion dolara u nagradnoj igri registrovanim glasačima koji su potpisali peticiju.

Musk je također pretvorio X, svoju platformu društvenih medija, u kotao teorija zavjere i okarakterizirao ulog u trci za svojih više od 200 miliona sljedbenika kao egzistencijalne. U posljednjim sedmicama izbora, on je objavio teoriju zavjere krajnje desnice da demokrati "uvoze" nedokumentirane imigrante u promjenjive države kako bi nepovratno nagnuli izbornu mapu u svoju korist.

"Ako Trump ne pobijedi", rekao je Musk, "ovo su posljednji izbori."

Kao i uvijek, Trumpovi samodestruktivni impulsi predstavljali su izazov. Sa nešto više od nedelju dana do dana izbora, ispunio je životni san održavši miting u njujorškom Madison Square Gardenu.

Događaj je obilježen mržnjom, ksenofobičnom i rasističkom retorikom Trumpovih govornika za zagrijavanje. Trumpova kampanja dovela je niz profanih borca, uključujući Tonyja Hinchcliffea, koji je Portoriko nazvao "plutajućim ostrvom smeća". Kampanja nije provjerila njegove primjedbe niti ih postavila u teleprompter prije njegove rutine, prema dva izvora upoznata s tim.

Bivši Trampov šef kabineta Džon Keli nedavno je objavio da je Tramp hvalio Hitlerove generale. Trampov bivši predsjedavajući Združenog generalštaba, Ret. General Mark Milley, nazvao ga je "fašistom do srži". Interna anketa iz Harisove kampanje pokazala je da je odvratnost skupa nagnala glasače koji su kasno odlučili u njenu korist.

U studiju CNN-a zavladao muk, voditelj zapanjen: "Pokušavam shvatiti zašto"

Nešto poslije 21 sat po američkom vremenu u izbornoj noći, Trump je ušao u plesnu dvoranu u svom klubu Mar-a-Lago uz burne ovacije i gomilu prepunu svojih dobrotvora. Iza njega su bili članovi njegove porodice, uključujući njegovog sina Erica i snahu Laru, te najmlađeg sina Barrona. Sljedeća tri i po sata, zajedno s Muskom i Whiteom, s veseljem je gledao kako se povratnici odvijaju još povoljnije nego što su predviđali njegovi najslađi šampioni.

Trumpov tranzicijski tim prepun je lojalista poput bivše sekretarke kabineta Linde McMahon i biznismena Howarda Lutnicka; njegovi sinovi Don. Jr. i Eric; i njegov potpredsjednik Vance. Svi su oni imali zadatak da osiguraju da se samo pravi vjernici pridruže njegovoj Upravi u čekanju. Od njega se očekuje da se uključi u mrežu organizacija koje su se spremale implementirati njegove ideje. To uključuje Russa Voughta, njegovu bivšu kancelariju za upravljanje i budžet koji vodi Centar za obnovu Amerike, koji je pripremao nacrte izvršnih naredbi koje Trump može potpisati u prvim satima kao predsjednik.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak