Nasilje protiv novinara – posebna kategorija zločina

Radiosarajevo.ba
Nasilje protiv novinara – posebna kategorija zločina

Novinarstvo je opasna profesija, što se pokazuje i u Evropi. Od početka ove godine, na novinare su izvršeni fizički napadi u Azerbejdžanu, i to u nekoliko navrata, te u Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Letoniji, Moldaviji, Crnoj Gori, Rumuniji i Rusiji.
Povjerenik za ljudska prava je nezavisna i vansudska institucija unutar VE, čiji je mandat promicanje svjesnosti i poštivanja ljudskih prava u 47 zemalja-članica organizacije. Trenutni povjerenik Nils Muiznieks je nakon izbora u Parlamentarnoj skupštini VE mandat preuzeo 1. aprila 2012.

"Vlade bi trebale tretirati nasilje protiv novinara na najozbiljniji mogući način, s obzirom da takva nedjela ciljaju na srž naših demokratija", izjavio je Nils Muiznieks, Povjerenik Vijeća Evrope (VE) za ljudska prava, u svom Komentaru ljudskih prava, objavljenom danas.

Brutalni slučaj iz Letonije


Često su počinioci napada nepoznati, djeluju u grupama i maskirani su, ali ponekad novinare napada i policija za suzbijanje demonstracija, te pripadnici zaštitarskih kuća koje finansira država, saopćeno je iz sarajevskog Ureda Vijeća Evrope.

Novinari su napadnuti u Azerbejdžanu tokom izvještavanja o rušenju kuća i deložaciji stanovnika, kako bi se izvršila rekonstrukcija naselja pod pokroviteljstvom vlade. U Rumuniji i Rusiji su novinari napadnuti nakon izvještaja o antivladinim protestima.U Francuskoj i Njemačkoj su meta napada bili novinari koji su za medije na turskom jeziku pisali o kurdskoj manjini u Turskoj. U Italiji su se izvještaji fokusirali na mafiju, dok je u Crnoj Gori do napada došlo nakon što je jedan novinar razotkrio sumnjive dogovore u fabrici duvana.

Napadači su bili svjesni činjenice da su njihove žrtve novinari, koji su ponekad nosili svoje iskaznice na vidnom mjestu ili držali foto-aparate u rukama. U jednom slučaju su napadači spominjali ime medijske kuće u kojoj je novinar bio zaposlen, dok su ga tukli. U Letoniji su, u brutalno simboličnom činu, napadači ugurali nož u usta novinara, te mu presjelki obraz, što je za posljedicu imalo unakaženje.

Napadi na novinare nisu slični ostalim napadima, kojima je motiv često rasistički ili materijalistički. Ovo su politički napadi. Dunja Mijatović, predstavnica OSCE za slobodu medija je nedavno izjavila: "Nasilje protiv novinara (...) ostaje posebna kategorija zločina, jer je to direktan napad na društvo i demokratiju".

Nekažnjavanje potiče ponavljanje

Vlade i političari moraju poslati jasnu i snažnu poruku da su napadi na novinare neprihvatljivi i da neće proći nekažnjeno. Moraju poduzeti hitne, obimne i transparentne istrage, te privesti počinioce pravdi, dok bi kazne trebale odražavati ozbiljnost počinjenog zločina. Ukoliko su novinari ugroženi, vlasti bi trebale djelovati brzo, kako bi ih zaštitile. Takođe, vlasti bi trebale poticati saradnju policije i novinara, saopćeno je iz VE

U nedavno objavljenom vodiču OSCE u vezi sa sigurnošću novinara, naznačeno je kako "fizički napadi, te prijetnje nasiljem i povređivanjem novinara i članova njihove porodice predstavljaju ekstreman oblik cenzure". Dakle, čak i ako se vlade više ne upuštaju u "staromodni" oblik cenzure - filtriranje medijskog sadržaja - one cenzurišu ako ne poduzmu odgovarajuće korake u borbi protiv napada na novinare. Nekažnjavanje potiče ponavljanje, što može izuzetno naškoditi slobodi izražavanja.

"Do danas, nijedan novinar nije ubijen u državama članicama Vijeća Evrope u 2012. Iskreno se nadam da će, za razliku od prošlih godina, navedeno ostati slučaj do kraja tekuće godine. Prvi korak je na vladama, kako bi na pravi način tretirali nasilje koje je usmjereno ka novinarima, što je napad na srž naših demokratija", zaključio je Muiznieks.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak