Najavljeni protesti u ovoj zemlji: Razlog prekid pregovora sa EU
Gruzijski premijer Irakli Kobakhidze rekao je u subotu, nakon prosvjeda protiv vlade zbog odluke o iznenadnom zamrzavanju pristupnog procesa Europkoj uniji, da država neće dozvoliti revoluciju
Kobakhidzeova stranka Gruzijski san objavila je u četvrtak, 28. novembra da zaustavlja pregovore o pristupanju Europskoj uniji u naredne četiri godine zbog "ucjene", čime je naglo poništen dugogodišnji nacionalni cilj.
Članstvo u EU-u iznimno je popularno u Gruziji, a istraživanja javnog mnijenja pokazuju snažnu potporu javnosti članstvu u EU-u.
NES uputio poziv Schmidtu: 'Hitno poništite zaključak NSRS o obilježavanju neustavnog 9. januara'
Zamrzavanje pregovora izazvalo je nezadovoljstvo u zemlji u čijem je ustavu zapisan cilj članstva u Europskoj uniji.
'Ne može doći do majdanskog scenarija'
Premijer je optužio protivnike zamrzavanja pregovara o pristupanju EU-u da planiraju revoluciju poput prosvjeda na Majdanu 2014. godine kojima je svrgnut proruski predsjednik Ukrajine.
"U Gruziji se scenarij Majdana ne može realizirati. Gruzija je država i država to, naravno, neće dopustiti", rekao je Kobakhidze, prenose gruzijski mediji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije saopćilo je u subotu, 30. novembra, da je policija privela 107 osoba u glavnom gradu Tbilisiju tokom noći jer su demonstranti gradili barikade duž središnje Rustavelijeve avenije i bacali vatromet na interventnu policiju koja je upotrijebila vodene topove i suzavac kako bi rastjerala demonstrante.
Očekuju se nove demonstracije u subotu navečer, 30. novembra
Stotine zaposlenika ministarstava vanjskih poslova, odbrane, pravosuđa i obrazovanja Gruzije, kao i centralne banke, potpisali su otvorena pisma kojima osuđuju odluku o zamrzavanju pregovora.
Nakon pobjede nove vlasti: Gruzija obustavila proces članstva za EU
Khvicha Kvaratskhelia, zvijezda gruzijske nogometne reprezentacije, također je kritikovao odluku.
Odluci gruzijske vlade prethodilo je pogoršanje odnosa između zapadnih zemalja i vladajuće stranke Gruzijski san koju se optužuje za autoritarnost i proruske tendencije.
Gruzijski san osvojio je gotovo 54 posto glasova na izborima u oktobru za koje opozicione stranke tvrde da su namješteni.
Vladajuća stranka i izborna komisija tvrde da su izbori bili slobodni i pošteni. Zapadne zemlje pozvale su na istragu.
EU je ranije objavila da je put Gruzije prema članstvu u Europskoj uniji stao zbog zakona o stranim "agentima" i LGBT prava, piše tportal.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.