Nad Europom se stvara "bombastični ciklon": Objavljena prognoza za novembar, pročitajte šta nas čeka

0
Radiosarajevo.ba
Nad Europom se stvara "bombastični ciklon": Objavljena prognoza za novembar, pročitajte šta nas čeka

Sjeverni Atlantik ulazi u aktivnu fazu s pojačanom dinamikom, što će prema prognozama donijeti nestabilno vrijeme i obilne padavine nad Europom krajem oktobra i početkom novembra, upozoravaju meteorolozi iz Severe Weather Europe.

Toplije more od prosjeka potiče razvoj frontalnih sistema s više vlage, pa se očekuju učestale kiše i povećan rizik od poplava. Tipičan jesenski obrazac oblikuje se nad sjevernim Atlantikom i zapadnom Europom, gdje se razvijaju duboke atmosferske doline koje unose vlagu i toplinu na kontinent.

"Bombastični ciklon" i snažni vjetrovi

Formira se "bombastični ciklon" koji bi mogao donijeti vjetrove do 130 km/h nad Atlantikom i Biskajskim zaljevom, uz opasne valove i jake struje duž obala Francuske, Irske i Škotske. Dodatnu nestabilnost stvara oslabljeni uragan Melissa, koji sada doprinosi dinamici atlantskog sustava.

SDA pozvala na hitno usvajanje izmjena Izbornog zakona

Meteorolozi očekuju da će se nestabilan obrazac zadržati i početkom novembra, s mogućim razdobljima obilnih padavina i lokalnih poplava.

Rekordno topla mora i posljedice

Zbog toplog ljeta i globalnog zagrijavanja, mora oko Europe su znatno toplija od prosjeka. Temperature od 22–23 °C bilježe se u zapadno-središnjem Mediteranu i oko Azora, dok su vrijednosti od 10 do 15 °C zabilježene uz zapadnu Europu te u Sjevernom i Baltičkom moru.

Povišene temperature, posebno oko Skandinavije i Baltičkog mora, mogle bi potaknuti razvoj zimskih fronti i oluja te donijeti obilnije kiše ili snijeg kasnije ove godine.

Vlažniji zrak i veći rizik od poplava

Toplija mora povećavaju vlaga u atmosferi, što pogoduje razvoju ciklona i oluja. Vlažniji zrak hrani frontalne sisteme koji dolaze s Atlantika, donoseći obilne oborine i moguće bujične poplave.

Meteorolozi upozoravaju da će zbog neuobičajeno toplih mora početak novembra obilježiti česta nevremena, jaki vjetrovi i izražene ciklone nad velikim dijelom Europe.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak