Ljekara u Njemačkoj sve više: Nećete vjerovati koliki broj medicinara nema njemačko državljanstvo

0
Radiosarajevo.ba
Ljekara u Njemačkoj sve više: Nećete vjerovati koliki broj medicinara nema njemačko državljanstvo

Diplome stranih ljekara treba, prema ocjeni Njemačke ljekarske komore, brže da se priznaju. Postupak nostrifikacije nekada traje i do godinu dana, a Njemačkoj ljekari nedostaju.

"Nesumnjivo je da zbog komplikovanog postupka priznavanja postoji opasnost dugog čekanja, ili zastoja", rekla je za dpa potpredsjednica ljekarske komore Ellen Lundershausen.

Broj medicinskih radnika bez njemačkog državljanstva dostigao je krajem prošle godine sa nešto manje od 64.000 novi rekord, prema podacima Savezne ljekarske komore.

Konaković odgovorio Vučiću: "Nećete krv poginulih u Novom Sadu prati krvlju naših žrtava"

Ipak, u mnogim njemačkim regionima je zbog manjka i dalje velika potražnja za ljekarima, uključujući i one iz inostranstva.

Lundershausen je ocjenila da saradnja različitih institucija, neophodna za novi početak stranog ljekara u Njemačkoj, "svakako može da se unaprijedi".

Ali, dodala je, to nije srž problema. Na osnovu brojnih dokumenata mora se u svakom popjedinačnom slučaju proveriti kompatibilnost studija medicine u zemlji porijekla sa njemačkim kriterijumima.

"Taj postupak priznavanja se razvlači, ako nije tu sva neophodna dokumentacija, ili ako kadrovska situacija u nadležnim službama ne dozvoljava brzu provjeru", rekla je Lundershausen.

Njemačke pokrajine, koje su nadležne za nostrifikaciju, mogu tu provjeru kompatibilnosti obrazovanja da prepuste jedinstvenoj insituciji za vještačenje u Bonu, koja je osnovana baš u tu svrhu.

Direktorica te ustanove Carola Dörfler priznaje da provjera "može da traje pola godine, osam mjeseci, a u manjem broju slučajeva i do godinu dana".

Zastoj je, kako kaže, pre svega izazvao nedavni porast broja kandidata iz Turske i Ukrajine.

"Kadrovske mogućnosti nadležnih tijela kaskaju za razvojem događaja. Zato postupak često traje relativno dugo", rekla je Dörfler. Dodala je, međutim, da odgovornost često i nije na tim tijelima, na primer ako se "naknadno prilaže neka dokumentacija", piše DPA.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak