Kuvajt: Zatvorske kazne zbog pomaganja IS-u

Radiosarajevo.ba
Kuvajt: Zatvorske kazne zbog pomaganja IS-u

Sud u Kuvajtu je na po deset godina zatvora osudio pet osoba koje su finansijski pomagale terorističku organizaciju Islamska država, javlja Anadolu Agency (AA).

Neimenovani izvor pri kuvajtskom pravosuđu saopćio je da je okončan sudski proces koji se vodio protiv šest osumnjičenih osoba koje su humanitarnom kampanjom za Siriju 2012. godine prikupljali finansijsku pomoć IS-u.

Riječ je o po dva državljana Kuvajta i Sirije i po jednom državljaninu Saudijske Arabije i jednom Egipćaninu. Jedan osumnjičeni je oslobođen, a petorica su dobili zatvorske kazne u trajanju od po deset godina.

Sudskom presudom oduzeta je i sva imovina petorice osuđenih. U presudi se također, navodi mogućnost da će osuđeni strani državljani naknadno biti deportirani u zemlje porijekla, a da će oni koji cijelu kaznu provedu u kuvajtskom zatvoru i nakon toga biti pod policijskom prismotrom dodatnih pet godina.

Žalbeni postupak je moguć na višoj instanci kuvajtskog suda. Riječ je o grupi koja je uhapšena u maju ove godine, a koja je od 2012. godine zloupotrebljavala humanitarne akcije za sirijske izbjeglice i novac slala ISIS-u. Posljednjom tranšom su IS-u u Siriji poslali 400.000 dolara, saopćili su kuvajtski zvaničnici.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak